Оваа година нема да има законски измени за предвремено одење во пензија и откуп на стаж, вели Шахпаска


Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска очекува законското решение за одење во пензија на 64 години да биде одлокирано во Собранието и да ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Заев и министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска ќе извршат увид во градежните работи на новата градинка „Срничка” во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

„За едно дете расте среќно, задоволно, исполнето и за да напредува натаму во животот, неопходна му е поддршката која што ја добива во семејството. Поаѓајќи од ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Унапредување на социјалниот дијалог, подготовката на Законот за работните односи на транспарентен начин со вклученост на сите засегнати страни, како и развојот ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Повеќе од 400 деца се вдомени во 287 згрижувачки семејства како хуман облик на грижа за децата кои беа сместени во институции. Има и 79 роднински згрижувачки ...
| | веќе видена | слични

 Има и 79 роднински згрижувачки семејства во кои се сместени 207 деца. Згрижувачките семејства се внесени во системот на социјална заштита во новиот Закон за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Предлог-законот за родова еднаквост предвидува три нови механизми- Секретаријат за родова еднаквост како највисоко тело кое ќе ја координира работата на ...
| | веќе видена | слични

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, оствари состанок со претставници на Венецијанската Комисија на кој беше разгледуваше новиот предлог ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Утре рано наутро петте хеликоптери ќе дејствуваат врз големиот пожар во реонот на општина Пехчево се додека тоа го дозволува температурата на воздухот, најави ...
сите 289 | | | веќе видена

Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавачите, негователите и воспитувачите во градинките, вработените во Центрите за социјална ...
сите 160 | | | веќе видена

Се снимал како пука со пиштол, па завршил во протвор. Полицајци од СВР Куманово го лишиле од слобода И.С. од липковското село Опае, поради пукање од огнено ...
сите 300 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во објава на Фејсбук упати благодарност до полицијата за ангажманот во справувањето со пожарите. Старата ...
сите 161 | | | веќе видена

Пожарот кои синоќа бесееше во шумата во близина на Кочани и кој зафати дел од куќите остави пустош. Откако во текот на ноќта пожарникарите и локалното ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Оваа година нема да има законски измени за предвремено одење во пензија и откуп на стаж, вели Шахпаска

Од:
До кого (е-маил):
Порака: