Министрите на Чешка, Словенија и Австрија до Заев: „ЕУ мора да испорача“


Претседателот на Владата, Зоран Заев денеска ги прими министрите за надворешни работи на Австрија, Александер Шаленберг, на Словенија, Анже Логар и на Чешка, ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Јунскиот самит на лидерите на земјите членки на ЕУ е фокусот на дипломатските и политичките напори на Скопје да обезбеди поддршка од Софија за одржување на ...
| | веќе видена | слични

Бугарски аналитичари за „Локално“: Блиску сме до разврска на спорот, јунскиот самит е оптимистички сигнал Се ближи јунскиот самит на ЕУ: Посредници во ...
| | веќе видена | слични

Главна тема во однос на спорот со Бугарија не се идентитетските прашања туку патоказот, дека наше е тој патоказ да го дефинираме, а на членките на ЕУ паѓа ...
| | веќе видена | слични

Португалскиот предлог за решавање на проблемот меѓу Скопје и Софија ги вклучува и позициите на земјите членки на ЕУ, вели министерот за надворешни Османи. ...
| | веќе видена | слични

Комуникацијата на релација Скопје – Софија се интензивира пред Самитот на ЕУ на 22 јуни на кој македонската страна се надева на поддршка од Бугарија за ...
| | веќе видена | слични

„ Македонија спроведе бројни реформи, од кои некои навистина беа и болни. Затоа сметаме дека Македонија заслужува отворање преговори колку што е можно побрзо. ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Португалскиот предлог е креативно решение коешто ги адресира сензитивностите на сите три страни. Нашата позиција, бугарската и на земјите членки, бидејќи ...
| | веќе видена | слични

Иако имаше најави дека деновиве ќе и биде доставен на бугарската техничка влада, Патоказот за исполнување на Договорот за добрососедство најверојатно ќе ги ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Судијата Илија Трпков кој ги осуди т.н организатори на настаните од „27 април по втор пат повеќе верува на зборовите на Александар Василевски-Нинџа отколку на ...
сите 145 | | | веќе видена

Постојаниот координатор на Обединетите нации во Северна Македонија, Росана Дуџак, ја поздравува одлуката Охридскиот регион да не биде ставен на Листата светски ...
сите 237 | | | веќе видена

Во соседна србија во градот Врање продолжува трендот македонските државјани повеќе да се вакцинираат против ковид-19 од граѓаните на Врање. Според податоците ...
сите 367 | | | веќе видена

Албанија и понатаму е една од најкорумпираните земји во Европа, според Индексот за перцепција на корупција и други показатели, пренесува Ора њуз, повикувајќи ...
сите 227 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Министрите на Чешка, Словенија и Австрија до Заев: „ЕУ мора да испорача“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: