Пендаровски на средба со министрите за надворешни работи на Австрија, Словенија и Чешка


Претседателот Стево Пендаровски ги прими министрите за надворешни работи на Република Австрија Александер Шаленберг, на Република Словенија Анже Логар и на ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Јунскиот самит на лидерите на земјите членки на ЕУ е фокусот на дипломатските и политичките напори на Скопје да обезбеди поддршка од Софија за одржување на ...
| | веќе видена | слични

Бугарски аналитичари за „Локално“: Блиску сме до разврска на спорот, јунскиот самит е оптимистички сигнал Се ближи јунскиот самит на ЕУ: Посредници во ...
| | веќе видена | слични

Главна тема во однос на спорот со Бугарија не се идентитетските прашања туку патоказот, дека наше е тој патоказ да го дефинираме, а на членките на ЕУ паѓа ...
| | веќе видена | слични

Португалскиот предлог за решавање на проблемот меѓу Скопје и Софија ги вклучува и позициите на земјите членки на ЕУ, вели министерот за надворешни Османи. ...
| | веќе видена | слични

Комуникацијата на релација Скопје – Софија се интензивира пред Самитот на ЕУ на 22 јуни на кој македонската страна се надева на поддршка од Бугарија за ...
| | веќе видена | слични

„ Македонија спроведе бројни реформи, од кои некои навистина беа и болни. Затоа сметаме дека Македонија заслужува отворање преговори колку што е можно побрзо. ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Португалскиот предлог е креативно решение коешто ги адресира сензитивностите на сите три страни. Нашата позиција, бугарската и на земјите членки, бидејќи ...
| | веќе видена | слични

Иако имаше најави дека деновиве ќе и биде доставен на бугарската техничка влада, Патоказот за исполнување на Договорот за добрососедство најверојатно ќе ги ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Зголемен е бројот на повици во Службата за Итна медицинска помош во Скопје, а екипите од изутрината, досега, интервенираа кај 30 случаи. Граѓаните кои бараат ...
сите 393 | | | веќе видена

Постојаниот координатор на Обединетите нации во Северна Македонија, Росана Дуџак, ја поздравува одлуката Охридскиот регион да не биде ставен на Листата светски ...
сите 179 | | | веќе видена

Повторно зголемување на бројките на новодијагностицирани пациенти со Ковид-19 се бележи во текот на вчерашниот ден. Од направени 5.315 тестирања, регистрирани ...
сите 199 | | | веќе видена

Дваесет и седумгодишно момче од Македонска Каменица е прободено во викенд куќа во Поточко маало во Македонска Каменица. Настанот кој е потврден од полициските ...
сите 273 | | | веќе видена

Како дел од церемонијата на потпишување на договорот и меморандумите денеска беше објавено новото име на иницијативата позната како Мини Шенген која се ќе се ...
сите 452 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пендаровски на средба со министрите за надворешни работи на Австрија, Словенија и Чешка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: