Амбасадорката Галовеј: Народната банка успешно ги остварува своите цели за одржување на макроекономската и финансиската стабилност

3 копии

Време зa читање: 2 минути Улогата на централните банки е многу важна, особено во вакви кризни времиња. Напорите за водење прудентна монетарна политика ...
| | веќе видена | слични

Технолошките компании Dell и HP генерираа квартални приходи што ги надминаа проценките на Вол Стрит, бидејќи потрошувачите продолжија да купуваат компјутери, ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Американските банки годинава ќе забележат рекордни нивоа на приходи, анализира Институтот за меѓународни финансии (IIF) за Си-Ен-Би-Си. – Оптимизмот ...
| | веќе видена | слични

– Оптимизмот произлегува од податоците за закрепнување на американската економија. Ова ќе го зголеми нивото на кредитиреање и таксите што ги добиваат банките, ...
| | веќе видена | слични
15 копии

Време зa читање: 3 минути При пад на извозната побарувачка за нашите стоки и услуги во текот на минатата година, којшто беше со сличен интензитет како и во ...
| | веќе видена | слични

По најтешката глобална рецесија во последните неколку децении, приватните и официјалните прогнози се пооптимистички дека светското производство силно ќе ...
| | веќе видена | слични

Портфолио менаџерите во Генерали Инвестментс составија резиме за тековните случувања кои влијаат врз пазарот на капитал и актуелни совети за инвеститорите. ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Инфлацијата во македонската економија, како и кај повеќето земји во регионот, ќе биде движена од промените на увозните цени. Но, ова се глобални фактори коишто ...
| | веќе видена | слични

Финансиската стабилност е заеднички приоритет, но и обврска на финансиските регулатори. Во изминатиот период се потврди дека унапредената соработка меѓу ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Со највисоки државни почести беа преземени телата на 45 македонски државјанаи кои трагично го загубија својот живот во автобуската несреќа која се случи во ...
сите 372 | | | веќе видена

Станува збор за 53 годишен пациент кој примил „Фајзер“, случај пријавен во април, и 85 годишник имунизиран со „Астра Зенека“ во септември. Ова засега се само ...
сите 387 | | | веќе видена

Стоилковски вели дека ова е едно шизофрено однесување на македонската политичка сцена за она коешто претставува власт и она кое претставува грабање на дел од ...
сите 281 | | | веќе видена

Шефот на дипломатијата Бујар Османи, пак, во однос на преговорите со Бугарија рече дека се водат разговори, и потсети на неговата средба со министерот во ...
сите 181 | | | веќе видена

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО – WHO) за Европа, Ханс Клуге, изјави во понеделникот дека на научниците ќе им бидат потребни уште околу ...
сите 339 | | | веќе видена

Идната година, или барем првата половина од неа, ќе биде кризна година. Односно, на територијата на земјва ќе бидат проглаени три вида на криза - енергетска, ...
сите 70 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Амбасадорката Галовеј: Народната банка успешно ги остварува своите цели за одржување на макроекономската и финансиската стабилност

Од:
До кого (е-маил):
Порака: