Се вжештуваат македонско – албанските коалиции пред локалните избори


Уште не се почнати пазарењата меѓу македонскиот и албанскиот блок за локалните избори но веќе расте тензијата во пресрет на договорите пред локалните избори ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По спроведувањето на последните парламентарни избори според пропорционалниот модел во 6 изборни единици, меѓународните заедница (ОДИХР при ОБСЕ, ЕУ, ООН) во ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Премиерот Зоран Заев се надева дека ќе биде постигнат консензус околу Изборниот законик. Како што изјави денеска, делот околу препораките на ОБСЕ/ОДИХР е ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Препораките на ОБСЕ/ОДИХР за изборниот закони се усогласени со претставниците на парламентарните партии, остануваат уште дебатите околу предлозите на власта, ...
| | веќе видена | слични

Ставовите на ЛДП се за отворени листи на советничките листи на локалните избори, изборот на градоначалник да биде во два изборни круга и сме за една изборна ...
| | веќе видена | слични

Најголемите парламентарни партии, СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и АA, имаат мали разлики за измените во Изборниот законик за отворените листи за советници во ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Во организација на министерот за правда Бојан Маричиќ, попладнево се одржа нов состанок на Работната група за измени на Изборниот законик на кој присуствуваа ...
| | веќе видена | слични

Димитар Христов Резултатот на најавените промени во изборниот законик (една изборна единица и примена на Донтовиот модел), би довел до формирање на нестабилна ...
| | веќе видена | слични

Законот за државјанство беше наше предизборно ветување кон граѓаните дека во првите сто дена ќе го поднесеме било да сме дел од власта или опозицијата. Сега ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со слаб до умерен ветер претежно од западен правец. Минималната температура ќе се движи од 14 до 23, а ...
сите 383 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ имаше принципелна позиција дека важно е овие избори да бидат фер и демократски, да не ни се случува како што беше за парламентарните избори да има ...
сите 228 | | | веќе видена

Постојаниот координатор на Обединетите нации во Северна Македонија, Росана Дуџак, ја поздравува одлуката Охридскиот регион да не биде ставен на Листата светски ...
сите 149 | | | веќе видена

Вчерашната бројка на 81 новозаразени дополнително ја зголеми загриженоста, откако овој тренд е во постојан пораст неколку дена. Откако вчера на листата се ...
сите 212 | | | веќе видена

Во последните 24 часа во Македонија е потврден 81 нов заболен со коронавирус, соопшти Министерството за здравство.Направени се 5.315 тестирања, а најголем број ...
сите 270 | | | веќе видена

Борбата против криминалот и корупцијата продолжува и никој нема да биде поштеден од какви било индиции или постапки коишто се незаконски, порача премиерот, ...
сите 194 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се вжештуваат македонско – албанските коалиции пред локалните избори

Од:
До кого (е-маил):
Порака: