Радев: Проширувањето на ЕУ треба да е засновано на реалните резултати од добрососедските односи


Бугарскиот претседател Румен Радев, за време на средбата со еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји и шефот на португалската дипломатија Аугусто Сантош ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Поранешниот дописник на Бугарското национално радио (БНР) во Скопје, Мартин Минков, во коментар за надворешно-политичката емисија „Сабота 150“ на програмата ...
| | веќе видена | слични

Следната недела прва средба меѓу владините кабинети на Македонија и Бугарија најави премиерот Заев. Деталите се утврдуваат но Заев верува дека бугарската ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Дали се ближи крајот на апсурдната бугарска блокада за почеток на пристапните преговори меѓу Македонија и Европската унија, пишува хрватскиот весник „Вечерњи ...
| | веќе видена | слични

Коментарите на Бугарија за јазикот и историјата на Северна Македонија влијаат врз идентитетот, бидејќи се создава впечаток дека постоењето на македонски ...
| | веќе видена | слични
4 копии

„Претседателите Радев и Пендаровски сигнализираа дека може да се спроведе нормален дијалог со европски пристап – без ултиматуми, но со разумни аргументи да се ...
| | веќе видена | слични

Останувам на ставот дека наредниов период, во јуни, ја дава најубавата шанса за почеток на преговорите, кажа министерот за надворешни работи Бујар Османи ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јас, моите деца, моите родители сме учеле сето тоа што го учат сите во нашата земја а тоа е дека Втората светска војна е настаната под организација на ...
сите 270 | | | веќе видена

Приведениот напаѓач на универзитетот во Русија, Тимур Бекмансуров објавил долго, детално објаснување за неговата подготовка за нападот, во кое тој тврди дека ...
сите 68 | | | веќе видена

ДИМИТРОВ ВЕЛИ ДЕКА НЕ МОЖЕ ДА ИМА НАПРЕДОК КОГА БУГАРИЈА УЦЕНУВА Бугарија го прекршила членот 2 од Договор за добрососедство, изјави денеска Никола Димитров, ...
сите 50 | | | веќе видена

Европската агенција за лекови очекува од фармацевстаката компанија Фајзер/БиоНТека да достават податоци од педијатриските испитувања за ефектите на вакцината ...
сите 298 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ прашува дали Јавното обвинителство соработува со градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов и директорот на „Водовод“, Душко Весковски, па ...
сите 183 | | | веќе видена

Студентите, наставниците, соработниците и ненаставниот кадар на Медицинскиот факултет во Белград, додека трае актуелната епидемиолошка состојба, ќе можат да ...
сите 228 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Радев: Проширувањето на ЕУ треба да е засновано на реалните резултати од добрососедските односи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: