Стоев: Бугарија е отворена за активен дијалог со Северна Македонија


Бугарија е отворена за активен, отворен и целосен дијалог со Република Северна Македонија, изјави денеска бугарскиот министер за надворешни работи Светлан ...
| | веќе видена | слични
8 копии
7 копии

Пристапот на актуелната бугарска влада е конструктивен, посебно во создавање на довербата и во реториката и во чекорите. Сакам да ја охрабрам таа ...
| | веќе видена | слични
4 копии
2 копии

Со Бугарија можеме да најдеме решение околу употребата на краткото име на државата како и околу барањата на Софија да дадеме дополнителни гаранции од нашата ...
| | веќе видена | слични

Шефот на дипломатијата Бујар Османи, во денешното гостување во емисијата Трилинг на ТВ 24 вели дека ќе мора да се направи исчекор во односите помеѓу Бугарија и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Германија, заедно со другите земји партнери во ЕУ, е силно посветена на што поскоро решавање на сите постојни недоразбирања меѓу Македонија и Бугарија за да се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во клубот на пратениците во Скопје, денеска се одржа меѓународниот панел „Патот до Преспа Форум за Дијалог", како воведен настан за претстојниот меѓу „Преспа ...
| | веќе видена | слични

Со бугарската страна се работи на градење доверба, а парлалено се разговара и за предлогот на Португалското претседателство на ЕУ, изјави денеска министерот за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Германскиот министер за Европа, Михаел Рот, по средбата со лидерот на опозициската Демократска партија, Љуљзим Баша изјави дека „се соглсува со него дека ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ние како партија првенствено инсистираме да се констатираат оставките на министерот Филипче и заменик министер за здравство, Илир Хасани. Тие двајца веќе ги ...
сите 676 | | | веќе видена

Имињата на 14-те пациенти заразени со коронавирусот кои минатата седмица ги загубија животите за само неколку минути во тетовската модуларна болница, нема да ...
сите 637 | | | веќе видена

Власта е толку зафатена со плукање по опозицијата што не сака ниту да им излезе во пресрет на семејствата на починатите во страотниот пожар во тетовската ...
сите 159 | | | веќе видена

- Во Македонија се случуваат пречесто пожари, пречесто се случуваат порази кои што сега чинат и човечки животи. Ако не се понесе одговорност, ако нема веднаш ...
сите 226 | | | веќе видена

Од регионот пристигнуваат изрази на сочувство по трагичниот настан во тетовската болница, каде животот го изгубија 14 луѓе. Премиерот на Албанија, Еди Рама на ...
сите 212 | | | веќе видена

Министерството за надворешни работи соопшти дека согласно Одлуката на Владата за тридневна жалост во знак на почит кон жртвите од трагичниот пожар во ...
сите 272 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи и министерката за надворешни работи и дијаспора на Косово, Доника Гeрвала – Шварц денеска потпишаа Договор за ...
сите 160 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стоев: Бугарија е отворена за активен дијалог со Северна Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: