Низа културни настани во пресрет на годишнината од Разловечкото востание

Мотото на манифестацијата  „Делчево го чествува аманетот" годинава обединува два значајни датуми за Делчево, 145 години од Разловечкото востание и Денот на ...
| | веќе видена | слични

Агенцијата за млади и спорт денеска, во 13 часот, во нејзините простории, ќе додели награди од конкурсите за „Млади поети“, „Млади уметници“ и „Млади музички ...
| | веќе видена | слични

Учениците од училиштето „Гоце Делчев” Демир Хисар учествуваа во манифестацијата „Мироносна цветна штафета”. Оваа уникатна идеја е на уметникот, хуманитарец и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Со манифестацијата „Поетско читање во Небрегово“ , членови на Друштвото на писателите на Македонија во родната куќа на Блаже Конески и спомен-дом во прилепско ...
| | веќе видена | слични

Велат членовите на Друштвото на писателите на Македонија кои во чест на нивниот прв претседател денеска во родната куќа во Небрегово одржаа средби  а читаа и ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Пред спомен-домот на Блаже Конески во Небрегово, членови на Друштвото на писатели на Македонија, денеска ќе читаат стихови и ќе говорат во чест на овој великан ...
| | веќе видена | слични

Во Центарот за култура „Никола Јонков Вапцаров“ во Делчево е отворена изложба „Квадратна божественост“ на Валентина Илијевска од Куманово, магистер по ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Поетесата Фросина Тасевска од Штип ја освои највисоката награда на осмото издание на меѓународниот фестивал „Литературни искри“. Годинава, заради пандемијата, ...
| | веќе видена | слични

Здружението за развој на култура и заштита на културното наследство „Контекст – Струмица“ со поддршка на Општина Струмица на 24 мај (утре, понеделник), со ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Постигнат напредок во разговорите Заев - Гаши за евентуален влез на Алтернатива во власта и обезбедување парламентарно мнозинство. СДСМ и Алтернатива се ...
сите 264 | | | веќе видена

Зоран Заев си одбра послушен продолжувач на заевизмот во СДСМ во Димитар Ковачевски. Целиот циркус и драматизирање околу наводни демократски избори во СДСМ се ...
сите 390 | | | веќе видена

Шефот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејсус, денеска изрази загриженост поради претераната реакција на некои земји на појавата ...
сите 473 | | | веќе видена

Три големи и неколку помали семејства ги загубија своите роднини во несреќата на автопатот Струма - татковци, мајки, браќа и сестри. Цели села во близина на ...
сите 137 | | | веќе видена

Селекторот на фудбалската репрезентација, Благоја Милевски, рече дека Македонија не е аутсајдер на натпреварот против Италија откако беа објавени резултатите ...
сите 181 | | | веќе видена

Без разлика на новиот сој омикрон, рестриктивни мерки треба да има, вели микробиологот д-р Никола Пановски за „ Дојче веле “, откако вчера министерот за ...
сите 202 | | | веќе видена

Во Јапонија е потврден првиот случај на зараза со сојот Омикрон на коронавирусот, откриен кај турист кој неодамна допатувал од Намибија. Секретарот на ...
сите 373 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Низа културни настани во пресрет на годишнината од Разловечкото востание

Од:
До кого (е-маил):
Порака: