Бараат на референдум луѓето да се изјаснат за образовните реформи, од МОН велат дека е апсурдно да протестираат


Во повеќе градови денеска во организација на Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ се одржаа протести против новите реформи во ...
| | веќе видена | слични

Делегацијата на Европската унија ги демантираше натписите во „Слободен печат“ дека биле посетени од претставник на таканаречена иницијатива „Мора да има ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Исто како и ВМРО-ДПМНЕ така и нивните инсталации лажно претставувајќи се како граѓански иницијативи, стануваат избор на лажни вести. Делегацијата на ЕУ во ...
| | веќе видена | слични

Делегацијата на ЕУ во Скопје денеска демантираше лажна вест дека наводно претставник на иницијативата ги посетил Делегацијата на ЕУ и УНИЦЕФ. Нема крај на ...
| | веќе видена | слични

Откако вчера Собранието ја отфрли иницијативата на родителите за референдум за дигиталните учебници, со образложение дека неопходните потписи биле собрани ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Собраниските комисии за политички систем и законодавно-правната комисија ја отфрлија иницијативата за организирање референдум за воведувањето на дигиталните ...
| | веќе видена | слични

Собранието ја одби иницијативата за референдум за образованите реформи поради процедурални пропусти. Но, родителите не се откажуваат. Повторно ќе собираат ...
| | веќе видена | слични

Претседателите на Комисијата за политички системи и односи меѓу заедниците и на Законодавно-правната комисија повикувајќи се на автентично толкување на законот ...
| | веќе видена | слични

Референдумот за учебниците вратен на поправен, потписите биле неуредно собрани. Денеска во собраниските комисии не помина барањето за референдум на граѓанската ...
| | веќе видена | слични
2 копии
повеќе

Останато

Македонските репрезентативци денеска околу 14 часот, од Амстердам слетаа на скопскиот аеродром. Таму ги пречекаа стотина фанови, кои се сликаа со нив, земаа ...
сите 656 | | | веќе видена

Македонските официјални претставници изразија разочарување што Европската унија уште еднаш не и додели датум за почеток на преговори на Македонија поради ...
сите 894 | | | веќе видена

Во Бразил, во последните 24 часа се регистрирани 115.228 нови случаи на корона вирусот, што е рекорден дневен биланс од почетокот на пандемијата, објави ...
сите 509 | | | веќе видена

Македонскиот министер за евроинтеграции Никола Димитров вложи многу напор да лобира во ЕУ за Северна Македонија во спорови со Бугарија, но тоа не значи дека ...
сите 389 | | | веќе видена

Здравствените власти во земјава сметаат дека учениците можат да се вратат во училиштата од септември, а за две недели целосно ќе бидат завршени протоколите за ...
сите 422 | | | веќе видена

Заев годишно ќе зема по 54 милиони евра повеќе од џебот на народот и сметките на фирмите со покачувањето на горивата. 54 милиони евра помалку кај граѓаните ќе ...
сите 145 | | | веќе видена

„Пред три години, Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев презеде одговорност, влезе одлучно во процесите и испиша нова историја. Денешниот ден во ...
сите 122 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бараат на референдум луѓето да се изјаснат за образовните реформи, од МОН велат дека е апсурдно да протестираат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: