Силна поддршка од Грција за старт на преговорите, Заев побара од Атина да помогне за спорот со Бугарија


Македонија не може и не смее да чека понатаму на европскиот пат и треба час поскоро да ги почне претпристапните преговори со ЕУ, заклучија премиерот Зоран Заев ...
| | веќе видена | слични
3 копии
7 копии

Предлогот на министерот за надворешни работи на Поругалија Аугусто Сантош Силва и еврокомесарот за проширување Оловер Вархеји покажува дека ЕУ презема засилен, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на привремената Влада на Бугарија Стефан Јанев на днешната средба со министерот за надворешни работи на Португалија Аугусто Сантош Силва и ...
| | веќе видена | слични

Навистина е мошне важно да се разговара лице в лице особено за вакви работи. Тоа се важни и клучни средби за дипломатската работа. Имавме навистина плодна ...
| | веќе видена | слични

Премерот Заев е задоволен од решенијата кои ги нуди Португалија за деблокада на преговорите со Унијата. Без да открива детали, вели дека се добра основа за ...
| | веќе видена | слични

Бугарскиот претседател Румен Радев, за време на средбата со еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји и шефот на португалската дипломатија Аугусто Сантош ...
| | веќе видена | слични

Бугарија е отворена за активен, отворен и целосен дијалог со Република Северна Македонија, изјави денеска бугарскиот министер за надворешни работи Светлан ...
| | веќе видена | слични

Проширувањето на Европската унија мора да се заснова на постигнување одржливи резултати во градењето добрососедски односи на Балканот, и ова треба да биде ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Судијата Илија Трпков кој ги осуди т.н организатори на настаните од „27 април по втор пат повеќе верува на зборовите на Александар Василевски-Нинџа отколку на ...
сите 145 | | | веќе видена

Постојаниот координатор на Обединетите нации во Северна Македонија, Росана Дуџак, ја поздравува одлуката Охридскиот регион да не биде ставен на Листата светски ...
сите 237 | | | веќе видена

Во соседна србија во градот Врање продолжува трендот македонските државјани повеќе да се вакцинираат против ковид-19 од граѓаните на Врање. Според податоците ...
сите 367 | | | веќе видена

Албанија и понатаму е една од најкорумпираните земји во Европа, според Индексот за перцепција на корупција и други показатели, пренесува Ора њуз, повикувајќи ...
сите 227 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Силна поддршка од Грција за старт на преговорите, Заев побара од Атина да помогне за спорот со Бугарија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: