Mакедонија за да почне преговори треба да прифати дека зборува на бугарски дијалект, нема малцинство и оти Гоце Делчев и Илинденското востание се бугарски


На социјалните мрежи е објавена т.н рамковна позиција на Бугарија во однос на Македонија . Зад оваа позиција стоеше и досегашната влада на Бојко Борисов, но и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Португалското претседателство со ЕУ со засилен ангажман да се деблокира процесот и Северна Македонија да ги отпочне преговорите за членство со Унијата. Денеска ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Шефот на дипломатијата на Португалија Аугусто Сантош Силва, земјата претседавач со Советот на Европска Унија, и еврoкомесарот за проширување Оливер Вархеји, ...
| | веќе видена | слични

Денеска во посета на Софија и Скопје ќе пристигнат португалскиот шеф на дипломатијата Аугусто Сантош Силва и еврокомесарот Оливер Вархеји. Како што се дознава ...
| | веќе видена | слични

Пранешната министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, вели дека предлогот кој денеска во Софија ќе го донесат министерот за надворешни работи на ...
| | веќе видена | слични

Македонија ги исполни сите демократски услови за почеток на пристапните преговори со ЕУ, но се прејде во навика таа земја „да се шутира“ кога и да му одговара ...
| | веќе видена | слични

Бугарските медиуми известуваат за утрешната посета на Софија на португалскиот министер за надворешни работи Аугусто Сантош Силва и еврокомесарот за проширување ...
| | веќе видена | слични

Правиме сè за Бугарија да го повлече ветото за започнување на преговорите за членство на Северна Македонија со ЕУ и јас тврдам дека јуни е оптимална шанса за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Протоколот за деловна соработка помеѓу ЈП „Пошта на Србија“ и „Пошта на Северна Македонија“ АД во Белград го потпишаа в.д директорот на Пошта на Србија Зоран ...
сите 534 | | | веќе видена

Повеќе од 36 часа екипите на ТППЕ Куманово помагаат во Старо Нагоричане, каде беснеат пожари. Помагаат во Малотино, како и во селата Ваксинце и Матејче во ...
сите 226 | | | веќе видена

Според најавата од Управата за хидрометеоролошки работи, во текот на следните два дена (среда и четврток), целата територија на државата ќе биде зафатена со ...
сите 130 | | | веќе видена

Кога не можеме да одбележиме заедничка достоинствена прослава на Илинден, нарекувајќи ја циркуска церемонија, зошто им се лутиме на тие што знаат како да го ...
сите 331 | | | веќе видена

Најлоша е ситуацијата во Старо Нагоричане, во некои села каде што вчера раководителот на секторот за операции и координации на Центарот за управување со кризи ...
сите 153 | | | веќе видена

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: · Во последните 24 часа се направени 3.658 тестирања, а регистрирани ...
сите 365 | | | веќе видена

Во трудот, научниците ги истакнуваат шансите дека нова варијанта ќе ги избегне сегашните вакцини, велејќи дека тоа е „речиси сигурно“ да се случи. Најголемиот ...
сите 427 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Mакедонија за да почне преговори треба да прифати дека зборува на бугарски дијалект, нема малцинство и оти Гоце Делчев и Илинденското востание се бугарски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: