ЕУ предвидува 3,7 проценти економски раст во Македонија, Владата објави седум повици за финансиска помош

вропската унија предвидува економскиот раст во земјава годинава да биде 3,7 проценти и закрепнувањето да се забрза во текот на годината. Очекувањата се дека ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 3 минути Во рамките на научната конференција на тема „Предизвици на фискалната политика во периодот на пандемијата од ковид-19 и перспективи ...
| | веќе видена | слични

Најлесно е да се зголемат даноците, потешко е да се бориш против сивата економија, вели Зоран Јовановски, Главен советник на Управниот одбор на Стопанска ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 3 минути Академиците ги испорачаа решенијата до Владата за одржлива финансиска стабилност во постковид периодот, тема што беше дел од научната ...
| | веќе видена | слични

Даноците на доход и имот да се зголемат, а непродуктивните трошоци да се скратат. Со ваква препорака денеска излегоа академиците од МАНУ со цел да се избегне ...
| | веќе видена | слични

Академиците со порака до власта – скратете ги сите непродуктивни трошоци, воздржете се од купување мебел и автомобили. За побрзо закрепнување на македонската ...
| | веќе видена | слични

Владата да го стегне ременот и да намали со трошење за автомобили, мебел и се она што не е продуктивно. Академик Таки Фити, покрај намалување на расходите, на ...
| | веќе видена | слични

Заздравувањето на економијата е започнато и целосно ќе се случи дури следната година. Целта е забрзување на економскиот раст од 2,5 отсто, колку што во просек ...
| | веќе видена | слични

Пандемијата силно ги погоди сите економии во светот и наметна потреба од голем фискален стимул, што доведе до проширување на буџетските дефицити и раст на ...
| | веќе видена | слични

Минатата година сите економии се соочија со најостриот удар, од неекономска природа. Ковид-19 кризата ги зафати и големите и малите – и развиените и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Американскиот претседател Џо Бајден на прес-конференција по состанокот со рускиот претседател Владимир Путин изјави дека неговата агенда не е против Русија, ...
сите 410 | | | веќе видена

Ден откако бугарската службена влада одлучи да нема промена на позицијата за преговарачката рамка за Македонија со Европската унија, од онаа позиција за ...
сите 818 | | | веќе видена

Од денеска целосно се укинува полицискиот час, угостителските објекти нема да имаат ограничување во работното време, свадбите ќе може да се организираат со ...
сите 160 | | | веќе видена

Проф. Ангел Димитров во емисијата „Сабота 150“ за Дејан Јотов вели дека учесниците од македонската страна во Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија ...
сите 82 | | | веќе видена

Зголемувањето на еколошката такса за горивата нема драстично да ја намали потрошувачката, но зголемените цени негативно ќе влијаат на стандардот на граѓаните. ...
сите 247 | | | веќе видена

Навистина сме многу горди за договорот од Преспа, многу сме горди бидејќи сметаме дека два балкански народа покажаа дека може да постои начин на соработка и ...
сите 190 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕУ предвидува 3,7 проценти економски раст во Македонија, Владата објави седум повици за финансиска помош

Од:
До кого (е-маил):
Порака: