Европската комисија прогнозира: Економијата на Македонија со раст од 3,7 проценти во 2021

Време зa читање: 6 минути Економското опоравување на Македонија, кое нагло запре во 2020 година, бидејќи пандемијата ја погоди домашната и странската ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 3 минути Академиците ги испорачаа решенијата до Владата за одржлива финансиска стабилност во постковид периодот, тема што беше дел од научната ...
| | веќе видена | слични

Даноците на доход и имот да се зголемат, а непродуктивните трошоци да се скратат. Со ваква препорака денеска излегоа академиците од МАНУ со цел да се избегне ...
| | веќе видена | слични

Академиците со порака до власта – скратете ги сите непродуктивни трошоци, воздржете се од купување мебел и автомобили. За побрзо закрепнување на македонската ...
| | веќе видена | слични

Владата да го стегне ременот и да намали со трошење за автомобили, мебел и се она што не е продуктивно. Академик Таки Фити, покрај намалување на расходите, на ...
| | веќе видена | слични

Заздравувањето на економијата е започнато и целосно ќе се случи дури следната година. Целта е забрзување на економскиот раст од 2,5 отсто, колку што во просек ...
| | веќе видена | слични

Пандемијата силно ги погоди сите економии во светот и наметна потреба од голем фискален стимул, што доведе до проширување на буџетските дефицити и раст на ...
| | веќе видена | слични

Минатата година сите економии се соочија со најостриот удар, од неекономска природа. Ковид-19 кризата ги зафати и големите и малите – и развиените и ...
| | веќе видена | слични

Министерот за финансии, Фатмир Бесими денеска учествувал на заедничка научна конференција на ресорното министерство и МАНУ, на тема „Предизвиците на фискалната ...
| | веќе видена | слични

Академик Таки Фити препорачува да не се чепка ДДВ-то за да не се удри врз најсиромашните, а борбата против сивата економија и даночната евазија да се зсили. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Балканот повеќе не е темпирана бомба, туку симбол на пријателство, а регионалната иницијатива „Отворен Балкан” создава многу можности за подобар живот на ...
сите 510 | | | веќе видена

Македонија е европска земја, и нашето место е токму таму, во семејството на Европската унија, а она што за Заев сега е Европа, и го вика Мини Шенген, тоа само ...
сите 157 | | | веќе видена

Повторно висок број на новодијагностицирани лица со Ковид-19 е регистриран во текот на вчерашниот ден. Најголем дел од новите 72 случаи се бележат во Скопје – ...
сите 332 | | | веќе видена

Српскиот епидемиолог и член на Кризниот штаб за борба против коронавирусот, д -р Предраг Кон, денеска изјави дека има зголемување на активноста на вирусот, ...
сите 462 | | | веќе видена

„Денеска сите го празнуваме нашиот најголем државен празник 2 Август – Денот на Републиката. На Илинден во 1903 година – со Илинденското востание и Крушевската ...
сите 241 | | | веќе видена

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, на изборната конференција на СДСМ Охрид, по која општинската организација доби нов претседател и ново ...
сите 147 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Европската комисија прогнозира: Економијата на Македонија со раст од 3,7 проценти во 2021

Од:
До кого (е-маил):
Порака: