ЕК: Платите да растат паралелно со цените

Владата да го стегне ременот и да намали со трошење за автомобили, мебел и се она што не е продуктивно. Академик Таки Фити, покрај намалување на расходите, на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Заздравувањето на економијата е започнато и целосно ќе се случи дури следната година. Целта е забрзување на економскиот раст од 2,5 отсто, колку што во просек ...
| | веќе видена | слични

Пандемијата силно ги погоди сите економии во светот и наметна потреба од голем фискален стимул, што доведе до проширување на буџетските дефицити и раст на ...
| | веќе видена | слични

Минатата година сите економии се соочија со најостриот удар, од неекономска природа. Ковид-19 кризата ги зафати и големите и малите – и развиените и ...
| | веќе видена | слични

Министерот за финансии, Фатмир Бесими денеска учествувал на заедничка научна конференција на ресорното министерство и МАНУ, на тема „Предизвиците на фискалната ...
| | веќе видена | слични

Академик Таки Фити препорачува да не се чепка ДДВ-то за да не се удри врз најсиромашните, а борбата против сивата економија и даночната евазија да се зсили. ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Економијата заздравува и потребни се економски политики кои ќе го забрзаат заздравувањето, а понатаму и економскиот раст. Преку инклузија на научната заедница ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерот за здравство Венко Филипче речиси секогаш е облече во костум и бела кошула на прес-конференциите. Особено изминатва година, заради пандемијата и ...
сите 118 | | | веќе видена

Александар Трајковски смета дека поразот од Австрија не е слика за случувањата на теренот, тој верува дека нема да им се наруши самодовербата, на мечот против ...
сите 245 | | | веќе видена

Проф. Ангел Димитров во емисијата „Сабота 150“ за Дејан Јотов вели дека учесниците од македонската страна во Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија ...
сите 76 | | | веќе видена

Во Брисел, премиерот Зоран Заев ја предводи владината делегација составена од министерот за надворешни работи Бујар Османи и министерката за одбрана Радмила ...
сите 115 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕК: Платите да растат паралелно со цените

Од:
До кого (е-маил):
Порака: