Данска студија открива дека луѓето кои прележале Ковид-19 дома имаат помал ризик од долготрајните последици


Според податоците коишто ги објавиле во својата студија, токму пациентите кои што го прележале коронавирусот дома имале помал ризик од сериозни и долгорочни ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Министерот за здравство Венко Филипче смета дека во делот на смртноста од Ковид и на хроничните болести, она што е карактеристика на целиот регион, веројатно ...
| | веќе видена | слични

Трендовите во Македонија, но и во регионот со осетното намалување на бројот на новозаболени од ковид-19 и со динамиката на вакцинација, дава надеж дека се ...
| | веќе видена | слични

Нездрава и со децении запуштена нација со многу хронични болести, како дијабетес, астма, хипертензија, дебелина но и немање протоколи во лекувањето, некритично ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Од почеток на пандемијата на коронавирусот досега, во Македонија регистрирани се вкупно 5.230 смртни случаи. На светската мапа за следење на состојбата со ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Високи дози на антибиотици, различни болнички протоколи, неискуство на персоналот во малите градови – се меѓу причините за се уште високата смртност од ...
| | веќе видена | слични

Околу 60 отсто од пациентите коишто прележале Ковид-19 дури и половина година по оздравувањето имаат најмалку еден од овие симптоми - умор, болка или отежнато ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ и претседател на Комисијата за надворешна политика Антонио Милошоски денеска соопшти дека за среда во 15:00 часот ќе закаже седница на ...
сите 436 | | | веќе видена

Министерот за здравство Венко Филипче речиси секогаш е облече во костум и бела кошула на прес-конференциите. Особено изминатва година, заради пандемијата и ...
сите 118 | | | веќе видена

Дваесет и еден нов случај на КОВИД-19 од направени 4370 тестирања, еден починат и седум оздравени пациенти се регистрирани вчера. На инфективните одделенија во ...
сите 654 | | | веќе видена

Бугарија даде и дава безброј докази за добра волја, за желба за плоден политички дијалог, но потребно е да се одговори на ист начин, а не да се води жестока, ...
сите 76 | | | веќе видена

Поради сообраќајна незгода со потешкотии се одвива сообраќајот на патниот правец Делчево – М.Каменица кај месноста Боришјето. Причина за несреќата е ...
сите 37 | | | веќе видена

Блокадите што ги организира ВМРО-ДПМНЕ имаат една причина, а причината е нетранспарентноста на власта и тајните преговори кој што двоецот Заев-Бучковски ги ...
сите 559 | | | веќе видена

Пораки разменети меѓу обвинетиот Миле Јанакиевски и поранешната министерка за култура Елизабета Канческа-Милевска, два месеци пред крвавиот упад во Собранието, ...
сите 59 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Данска студија открива дека луѓето кои прележале Ковид-19 дома имаат помал ризик од долготрајните последици

Од:
До кого (е-маил):
Порака: