Брисел: Посебната методологија за проширување ќе се примени на Србија и Црна Гора


Советот за општи работи на Европската унија се согласи за примена на ревидираната методологија за проширување во процесот на пристапните преговори со Црна Гора ...
| | веќе видена | слични

Остри оценки од германската амбасадорка во Северна Македонија Анке Холштајн за блокадата на процесот на проширување на ЕУ. Националистички барања го уништуваат ...
| | веќе видена | слични

Процесот на проширување мора да остане жив, во спротивност европската пасивност може да доведе до делување на туѓи геосратешки интереси. Европската Унија треба ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Владата Зоран Заев денеска во Брисел се сретна со претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел. Двајцата соговорници на средбата се согласија ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска во Брисел се сретна со претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел. Двајцата ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Германската амбасадорка во Македонија, Анке Холштајн, денеска изјави дека португалското претседателство во моментов работи напорно да се најде консензус за ...
| | веќе видена | слични

Балканот е подалеку од ЕУ отколку во 2014 година, вели црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ. Тој синоќа по посетата на Брисел изјави дека земјите од ...
| | веќе видена | слични

Германската амбасадорка во Скопје Анке Холштајн вели дека една земја држи како заложници 26 земји членки и прави штета на целата Европската унија, кога е во ...
| | веќе видена | слични

Имавме денес исклучително интересен, квалитетен настан заедно со фондацијата Конрад Аденауер. Разговаравме околу перспективите за европската иднина на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Македонските официјални претставници изразија разочарување што Европската унија уште еднаш не и додели датум за почеток на преговори на Македонија поради ...
сите 910 | | | веќе видена

Во Бразил, во последните 24 часа се регистрирани 115.228 нови случаи на корона вирусот, што е рекорден дневен биланс од почетокот на пандемијата, објави ...
сите 334 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција со Еди Рама упати критики кон ЕУ, бидејќи не успеала да ја спречи блокадата на Бугарија, а во однос на тоа ...
сите 342 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев смета дека денешната средба со неговиот бугарски колега Стефан Јанев и заедничките напори за воспосвување на атмофвера на доверба ќе биде ...
сите 342 | | | веќе видена

Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавачите, негователите и воспитувачите во градинките, вработените во Центрите за социјална ...
сите 135 | | | веќе видена

Заев годишно ќе зема по 54 милиони евра повеќе од џебот на народот и сметките на фирмите со покачувањето на горивата. 54 милиони евра помалку кај граѓаните ќе ...
сите 164 | | | веќе видена

Денес во Штип на официјална свечена церемонија беше отворен Конзулатот на Унгарија. На настанот присуствуваа министерот за надворешни работи и трговија на ...
сите 132 | | | веќе видена

Патничко возило „ауди“ со кочански регистарски таблички, денеска околу 12,30 минути кај Стари Град кај мостот на Бабуна од засега непознати причини излетало од ...
сите 23 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Брисел: Посебната методологија за проширување ќе се примени на Србија и Црна Гора

Од:
До кого (е-маил):
Порака: