Анализа на Уникредит: Кинески заеми на Западен Балкан од три до 20 отсто од БДП

Кинеските заеми на Западен Балкан привлекуваат сè поголемо внимание како резултат на геополитичките и економските последици, а нивниот удел во надворешните ...
| | веќе видена | слични
5 копии
4 копии

Раст на БДП од 3,8 проценти, на потрошувачките цени со умерено темпо од 2,2 проценти, како и дефицит од 5,4 проценти од БДП, предвидува во прелиминарните наоди ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Монетарната политика е соодветна и треба сè уште да биде олабавена. Скорешното зголемување на инфлацијата најмногу се должни на глобалните фактори и е ...
| | веќе видена | слични

Со инвестиции во технолошки развој, иновации, знаење и маркетинг значително може да се зголеми извозот како двигател на економскиот раст, објаснуваат ...
| | веќе видена | слични

Ќе се кратат непродуктивните расходи, институциите кои не ги потрошиле парите за капитални проекти, ќе останат без нив. Ќе преживеат веќе започнатите ...
| | веќе видена | слични

Споредбено со претходниот месец, пораст на индексот на трошоци во животот се забележува кај маслото и маснотиите за 10.8%, течните горива за 15,6% а свежиот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Градоначалникот на општина Берово, Звонко Пекевски, попладнево преку социјалните мрежи упати порака со која алармира за сериозноста на силниот пожар кој се ...
сите 440 | | | веќе видена

Дека последните анализи се во тек пред потпишување на рамковниот договор за изградба на брзата пруга Белград-Ниш-Прешево, соопшти денеска претседателот на ...
сите 535 | | | веќе видена

Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавачите, негователите и воспитувачите во градинките, вработените во Центрите за социјална ...
сите 146 | | | веќе видена

Директорката на ковид болницата во Батајница, Србија, Татјана Аџиќ Вукичевиќ, изјави дека новите бројки на корона се загрижувачки и дека бројот на пациенти во ...
сите 229 | | | веќе видена

Вложивме многу време и напори да воспоставиме прагматичен дијалог на сите нивоа меѓу Бугарија и Македонија и да постигнеме договори што ќе бидат прифатени во ...
сите 227 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Анализа на Уникредит: Кинески заеми на Западен Балкан од три до 20 отсто од БДП

Од:
До кого (е-маил):
Порака: