Рот: ЕУ што е можно поскоро да започне преговори за членство со Македонија и Албанија


Пред почетокот на заседанието на шефовите на дипломатиите на земјите членки на ЕУ, германскиот министер за Европа Михаел Рот истакна дека мирот, напредокот, ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Заев, денеска оствари средба со претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел, а во изјава МИА средбата ја опиша како „прекрасна“. Мишел како ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Заев во еден од последните обиди за деблокада на евроинтегративните процеси на земјава пред јунскиот самит на ЕУ, на средба со првиот човек на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Премиерот Зоран Заев по синоќешната вечера со шефот на ЕУ дипломатијата и лидерите од западен Балкан, денеска имаше средба и со претседателот на Европскиот ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Премиерот од средбата со шефот на Европскиот Совет, Шарл Мишел, излезе задоволен нарекувајќи ја „прекрасна". Мишел како претседавач на телото каде заседаваат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ако Европската Унија наскоро не ги започне преговорите за членство со Македонија и Албанија, ќе го изгуби местото пред ривалските сили на Балканот, предуперди ...
| | веќе видена | слични

Доколку ЕУ не започне преговори со Македонија и со Албанија ќе ја згуби позицијата и ќе им остави простор на ривалските сили. Фрустрациите околу блокадата на ...
| | веќе видена | слични

Фрустрациите околу блокадата на разговорите за членство и испораката на вакцини дава шанса на Кина и Русија, вели премиерот Зоран Заев во интервју за магазинот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Работодавците во Москва се должни да отпуштаат вработени кои одбиваат вакцинација против коронавирусот, соопштија од Оперативниот штаб за контрола и следење ...
сите 425 | | | веќе видена

Франција и Германија предложиле да биде поканет рускиот претседател Владимир Путин на самит со Европската унија како дел од поширокото продолжување на ...
сите 289 | | | веќе видена

Македонскиот министер за евроинтеграции Никола Димитров вложи многу напор да лобира во ЕУ за Северна Македонија во спорови со Бугарија, но тоа не значи дека ...
сите 587 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев смета дека денешната средба со неговиот бугарски колега Стефан Јанев и заедничките напори за воспосвување на атмофвера на доверба ќе биде ...
сите 234 | | | веќе видена

Заев годишно ќе зема по 54 милиони евра повеќе од џебот на народот и сметките на фирмите со покачувањето на горивата. 54 милиони евра помалку кај граѓаните ќе ...
сите 157 | | | веќе видена

Македонските официјални претставници изразија разочарување што Европската унија уште еднаш не и додели датум за почеток на преговори на Македонија поради ...
сите 310 | | | веќе видена

„Пред три години, Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев презеде одговорност, влезе одлучно во процесите и испиша нова историја. Денешниот ден во ...
сите 122 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Рот: ЕУ што е можно поскоро да започне преговори за членство со Македонија и Албанија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: