Проекција на три документарни филмови во Кинотека во рамки на „Вечери на женски права“

„Вечери на женски права“ од 2010 година традиционално се организира на различни локации во Скопје и нуди алтернатива за прославувањето на Меѓународниот ден на ...
| | веќе видена | слични

Краткометражниот филм „Змија“ на режисерот Андреј Волкашин освои три награди на фестивалoт за краткометражни филмови „Short Encounters“ во Грција. Наградите се ...
| | веќе видена | слични

Наградите се во категориите за најдобра режија, најдобро сценарио и за најдобра споредна женска улога. -Краткометражниот филм „Змија" го работевме во ...
| | веќе видена | слични
3 копии
2 копии

Филмскиот дел од 11. Филозофски филмски фестивал неофицијално ќе започне вечерва со проекцијата на документарниот филм ТЕЛО НА ВИСТИНАТА (Body of Truth) на ...
| | веќе видена | слични

Од 17 до 23 мај, по чекорите на успехот на претходните изданија, во Кинотеката на Република Северна Македонија во Скопје ќе се одржи 21-то издание на „Неделата ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Tретото издание на Грчкиот филмски фестивал, кој оваа година согласно се уште актуелните пандемиски услови, а заради целосна извесност при реализацијата ќе се ...
| | веќе видена | слични

Новото ДВД издание на Кинотеката на Северна Македонија содржи триесет краткометражни играни филмови создавани од 1957 година до денес. Ова е прва компилација ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Протоколот за деловна соработка помеѓу ЈП „Пошта на Србија“ и „Пошта на Северна Македонија“ АД во Белград го потпишаа в.д директорот на Пошта на Србија Зоран ...
сите 534 | | | веќе видена

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: · Во последните 24 часа се направени 3.658 тестирања, а регистрирани ...
сите 365 | | | веќе видена

Во овој момент имаме три хеликоптери од Армијата, но функционални за гаснење на пожар се два. Армиските и полициските хеликоптери можат да летаат ноќно време, ...
сите 146 | | | веќе видена

Можни се нови ограничувања на есен, но само за невакцинирани, кажа министерот за здравство Филипче, изјави декан ајдобра заштита од коронавирус и сите ...
сите 249 | | | веќе видена

Бугарскиот претседател Румен Радев оствари разговор со својот македонски колега Стево Пендаровски во врска со големиот пожар кај Кочани, соопшти Кабиентот на ...
сите 256 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Проекција на три документарни филмови во Кинотека во рамки на „Вечери на женски права“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: