Проекција на три документарни филмови во Кинотека во рамки на „Вечери на женски права“

„Вечери на женски права“ од 2010 година традиционално се организира на различни локации во Скопје и нуди алтернатива за прославувањето на Меѓународниот ден на ...
| | веќе видена | слични

Краткометражниот филм „Змија“ на режисерот Андреј Волкашин освои три награди на фестивалoт за краткометражни филмови „Short Encounters“ во Грција. Наградите се ...
| | веќе видена | слични

Наградите се во категориите за најдобра режија, најдобро сценарио и за најдобра споредна женска улога. -Краткометражниот филм „Змија" го работевме во ...
| | веќе видена | слични
2 копии
3 копии
2 копии

Филмскиот дел од 11. Филозофски филмски фестивал неофицијално ќе започне вечерва со проекцијата на документарниот филм ТЕЛО НА ВИСТИНАТА (Body of Truth) на ...
| | веќе видена | слични

Од 17 до 23 мај, по чекорите на успехот на претходните изданија, во Кинотеката на Република Северна Македонија во Скопје ќе се одржи 21-то издание на „Неделата ...
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии

Tретото издание на Грчкиот филмски фестивал, кој оваа година согласно се уште актуелните пандемиски услови, а заради целосна извесност при реализацијата ќе се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во последните 24 часа се направени 3.593 тестирања, а регистрирани се 47 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 19, Тетово – 11, Куманово – 6, Битола – 3, Прилеп, ...
сите 677 | | | веќе видена

Судијата Илија Трпков кој ги осуди т.н организатори на настаните од „27 април по втор пат повеќе верува на зборовите на Александар Василевски-Нинџа отколку на ...
сите 145 | | | веќе видена

Постојаниот координатор на Обединетите нации во Северна Македонија, Росана Дуџак, ја поздравува одлуката Охридскиот регион да не биде ставен на Листата светски ...
сите 237 | | | веќе видена

Шесте региони во државава Скопскиот (северно од Вардар), Осоговско-Малешевскиот, јужно од Вардар, Пелагонискиот и Охридско-Преспанскиот од денеска се зафатени ...
сите 78 | | | веќе видена

Албанија и понатаму е една од најкорумпираните земји во Европа, според Индексот за перцепција на корупција и други показатели, пренесува Ора њуз, повикувајќи ...
сите 228 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Проекција на три документарни филмови во Кинотека во рамки на „Вечери на женски права“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: