Дигиталниот речник прави „падни-стани“, уште по вториот ден од пуштањето во употреба

По само два дена откако беше пуштен во употреба, од утрово не функционира страницата на дигиталното издание на толковниот речник. Неколку пати сервисот не се ...
| | веќе видена | слични

Професорката Симона Груевска Маџоска од Институтот за македонски јазик поставува сериозна дилема тргнувајќи од начинот на кој Владата го промовираше ...
| | веќе видена | слични

Владата вчеравечер информира дека заедно со Министерството за образование и наука и Институтот за македонски јазик „Крсте Петков Мисирков“ многу јасно и ...
| | веќе видена | слични

Споделувајќи го твитот на професорката од Институтот за македонски јазик Симона Груевска Маџоска, професорот Горазд Росоклија од универзитетот Колумбија во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Владата соопшти дека првите луѓе на редакцијата на Толковниот речник и на Институтот за македонски јазик самите понудиле привремено да бидат повлечени ...
| | веќе видена | слични

Професорот Горазд Росоклија од универзитетот Колумбија во Њујорк ја опишува Македонија денес онака како што ја доживува од преку Аталанскиот океан. “Гледана од ...
| | веќе видена | слични

Професорката Елка Јачева Улчар на својот фејсбук профил реагираше на бришењето зборови од Толковниот речник. -Претседателот на Советот за македонски јазик и ...
| | веќе видена | слични

Бришењето зборови од „Толковниот речник на македонскиот јазик“ е недозволив упад во македонскиот јазик и предизборно додворување кон ромскиот етникум. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиеерот Заев на прашањето за што се преговара со Бугарија вели дека на маса е предлогот на Португалија.Но, тој предлог Бугарија експресно го одби.Тоа беше ...
сите 493 | | | веќе видена

Втора аудио снимка со фотографија од Јелена Жугиќ, претседателка на Градскиот комитет на Унија на жени при ВМРО-ДПМНЕ, по пет денови е објавена на „Јутуб“. Во ...
сите 183 | | | веќе видена

Денес, Македонија доби подарок од Турција 30.000 дози од вакцината „Синовак“ против ковид-19. Ова го објави на Фејсбук министерот за здравство Венко Филипче. ...
сите 119 | | | веќе видена

Над 50 работнички од штипската конфекција „Алкон текс“, кои протестираа поради тоа што биле ставени на принуден одмор, го ставија протестот во мирување. Бисера ...
сите 71 | | | веќе видена

Повеќе од 20.000 граѓани досега се вакцинирале надвор од земјава. Најмногу во Србија, а дел и во пунктовите кои ги отвори Бугарија. Во Македонија масовната ...
сите 346 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дигиталниот речник прави „падни-стани“, уште по вториот ден од пуштањето во употреба

Од:
До кого (е-маил):
Порака: