Дигиталниот речник прави „падни-стани“, уште по вториот ден од пуштањето во употреба

По само два дена откако беше пуштен во употреба, од утрово не функционира страницата на дигиталното издание на толковниот речник. Неколку пати сервисот не се ...
| | веќе видена | слични

Професорката Симона Груевска Маџоска од Институтот за македонски јазик поставува сериозна дилема тргнувајќи од начинот на кој Владата го промовираше ...
| | веќе видена | слични

Владата вчеравечер информира дека заедно со Министерството за образование и наука и Институтот за македонски јазик „Крсте Петков Мисирков“ многу јасно и ...
| | веќе видена | слични

Споделувајќи го твитот на професорката од Институтот за македонски јазик Симона Груевска Маџоска, професорот Горазд Росоклија од универзитетот Колумбија во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Владата соопшти дека првите луѓе на редакцијата на Толковниот речник и на Институтот за македонски јазик самите понудиле привремено да бидат повлечени ...
| | веќе видена | слични

Професорот Горазд Росоклија од универзитетот Колумбија во Њујорк ја опишува Македонија денес онака како што ја доживува од преку Аталанскиот океан. “Гледана од ...
| | веќе видена | слични

Професорката Елка Јачева Улчар на својот фејсбук профил реагираше на бришењето зборови од Толковниот речник. -Претседателот на Советот за македонски јазик и ...
| | веќе видена | слични

Бришењето зборови од „Толковниот речник на македонскиот јазик“ е недозволив упад во македонскиот јазик и предизборно додворување кон ромскиот етникум. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Еден од петте хеликоптери замина на извидување во реонот на општина Пехчево, изјави утрово за МИА Стојанче Ангелов, директорот на Центарот за управување со ...
сите 385 | | | веќе видена

Во земјава расте бројот на заразени со Ковид-19. Во текот на вчерашниот ден се регистрирани 164 нови случаи со Ковид-19, од направени 5.276 тестирања. Последен ...
сите 583 | | | веќе видена

Се снимал како пука со пиштол, па завршил во протвор. Полицајци од СВР Куманово го лишиле од слобода И.С. од липковското село Опае, поради пукање од огнено ...
сите 331 | | | веќе видена

На партиски собири дел од членството на актуелната директорка на Инфективната клинка, Милена Стевановиќ, веќе ѝ се обраќа со „градоначалничке“, брифираат ...
сите 109 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дигиталниот речник прави „падни-стани“, уште по вториот ден од пуштањето во употреба

Од:
До кого (е-маил):
Порака: