Џамбаски: Гоце Делчев бил бугарски офицер, бугарски кадет, бугарски учител и загинал во бугарските битки

Откако амбасадата на Руската федерација во Македонија преку нивниот твитер профил го одбележа загинувањето на Гоце Делчев и во која напиша дека тој е ...
| | веќе видена | слични

Вкупно 42 оригинални писма пишувани од Гоце Делчев поседува државниот архив на Македонија. Писмата се испраќани до неговите соборци во Македонија и во ...
| | веќе видена | слични

Збирката за Гоце Делчев на која работат бугарскиот и македонскиот архив, нема да ги затопли односите меѓу двете држави, смета историчарот Наташа ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Александар Николоски потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, вечерва во „Само интервју“ во Канал 5 телевизија истакна дека за ВМРО-ДПМНЕ компромис со Бугарија на штета ...
| | веќе видена | слични

Писма, документи, фотографии од Илинденскиот период на едно место. Македонскиот и бугарскиот државен архив засилено работат на идејата, на виделина да ги ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Државниот архив на Република Македонија и државната агенција „Архиви“ на Република Бугарија заедно ќе објават збирка документи и писма на некои историски ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Многу ме револтира тоа што ние имаме потпишано два текста, нема да ги именувам како договори и во 1999 и во 2017 година коишто на некој начин од нашата ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на Бугарија Румен Радев денеска нагласи дека брзото движење на Република Северна Македонија кон ЕУ зависи само од дијалогот со Бугарија. – Време ...
сите 849 | | | веќе видена

Пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи, на денешните пратенички прашања во Собранието, истакна дека по милиони пати повторени изјави од страна ...
сите 150 | | | веќе видена

Спасувачките екипи трагаат по 99 лица за кои се верува дека биле во облакодерот во Мајами во време на неговото уривање. Во делот на облакодерот кој се сруши ...
сите 88 | | | веќе видена

Голем број граѓани реагираат дека одамна се пријавиле на веб-страницата vakcinacija.mk, но се уште не добиле термин за вакцинација во земјава.Од Министерството ...
сите 191 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Џамбаски: Гоце Делчев бил бугарски офицер, бугарски кадет, бугарски учител и загинал во бугарските битки

Од:
До кого (е-маил):
Порака: