`SpaceX` е подготвен за нови рекорди: `Crew Dragon` минал рекорден период во вселената, а мисиите само што започнале


Капсулата "Crew Dragon" во орбитата била 168 дена, додека претходниот рекорд бил 84 дена, поставен во 1974-та година. Компанијата "SpaceX" со својата "Crew-1" ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Создавањето на руско-кинеската научна станица на Месечината ќе се реализира во три фази до 2035 година, објави американскиот специјализиран портал „Спејс њуз“, ...
| | веќе видена | слични

Blue Origin, вселенска компанија на милијардерот Џеф Безос, го планира својот прв суборбитален туристички лет со вселенското летало New Shepard на 20 јули, што ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Кинеските научници ја проценуваат можноста за реализација на проектот за испраќање вселенски летала до работ на Сончевиот систем, изјави Ву Вејрен, главен ...
| | веќе видена | слични

Компанијата „Блу ориџин“, основана од милијардерот Џеф Безос, одреди датум на кој ќе испрати неколку лица што не се астронаути во вселената. Компанијата отвори ...
| | веќе видена | слични
2 копии
повеќе

Останато

Министерот за здравство Венко Филипче, додека трча по партиски функции Клинички центар се дави во ѓубре. Според сликите може да се забележи дека Клиничкиот ...
сите 365 | | | веќе видена

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, денеска повика на итен прекин на насилството и прекин на огнот меѓу Израел и Палестина. – Целта е да се заштитат ...
сите 620 | | | веќе видена

Немам намера да не го почитувам Уставот, да изигрувам некаков претседател кој има т. н. џебно вето и да не се произнесувам, вели Претседателот. Ако Собранието ...
сите 355 | | | веќе видена

Турската агенција за соработка и координација ТИКА ќе продолжи да ги поддржува заложбите на Владата за унапредување на квалитетот на националниот образовен ...
сите 299 | | | веќе видена

Немало крвава престрелка во Ченто со убиени, туку сообраќајна незгода. Со вакво објаснување, доцна вечерва излезе МВР, а откако десетина портали објавија дека ...
сите 100 | | | веќе видена

Актерката Амернис Нокишиќи -Јовановска, објави видео на Инстаграм ден по Рамазан Бајрам во кое додека таа е на фризер, двајцата вработни во фризерницата и ја ...
сите 120 | | | веќе видена

На денешната седница, на препорака на Комисијата за заразни болести, Владата донесе заклучок активните мерки за ограничување на движењето наместо до 18 мај, да ...
сите 216 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

`SpaceX` е подготвен за нови рекорди: `Crew Dragon` минал рекорден период во вселената, а мисиите само што започнале

Од:
До кого (е-маил):
Порака: