Некои бојкотираат, некои на настава, МОН не отстапува од дигиталните учебници


Во дел од училиштата во земјава денеска повторно имаше делумен бојкот на наставата. Наставата претежно ја бојкотирале основните училишта, но има информации ...
| | веќе видена | слични

Јавноста поделена, откако Министерството за образование и наука ги најави реформите кои треба да започнат со следната учебна година. Несогласувањата со идејата ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Родителите на протести против најавените реформи во образованието. Иницијативата „Учебници и настава мора да има“ за в сабота закажа протестен марш во Скопје и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерството за образование не го прифати барањето на дел од родителите, за повлекување на новиот предлог закон за учебници, кој, меѓу другото, предвидува ...
| | веќе видена | слични

Коалицијата „Менуваме” денеска оствари средба со народниот правобранител Насер Зибер. Целта на оваа средба беше Предлог законот за дигитални учебници. ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Народниот правобранител, имајќи го предвид јасно изразеното незадоволство од страна на граѓани/родители и ученици во однос на најавената реформа во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ во сабота ќе одржи марш во Скопје и мирни протести низ другите градови, најавија денеска на ...
| | веќе видена | слични

Преку тоа тие ќе ја покренат иницијативата за стопирање на донесувањето на Законот за учебници и други наставни и дидактички материјали кој е дел од реформите ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерот за здравство Венко Филипче, додека трча по партиски функции Клинички центар се дави во ѓубре. Според сликите може да се забележи дека Клиничкиот ...
сите 365 | | | веќе видена

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, денеска повика на итен прекин на насилството и прекин на огнот меѓу Израел и Палестина. – Целта е да се заштитат ...
сите 620 | | | веќе видена

Немам намера да не го почитувам Уставот, да изигрувам некаков претседател кој има т. н. џебно вето и да не се произнесувам, вели Претседателот. Ако Собранието ...
сите 335 | | | веќе видена

Концепција за дигитализација со која ќе се укинат учебниците во основното образование нема да дозволиме да се спроведе. Масовните протести на родителите, ...
сите 253 | | | веќе видена

Немало крвава престрелка во Ченто со убиени, туку сообраќајна незгода. Со вакво објаснување, доцна вечерва излезе МВР, а откако десетина портали објавија дека ...
сите 100 | | | веќе видена

Актерката Амернис Нокишиќи -Јовановска, објави видео на Инстаграм ден по Рамазан Бајрам во кое додека таа е на фризер, двајцата вработни во фризерницата и ја ...
сите 120 | | | веќе видена

На денешната седница, на препорака на Комисијата за заразни болести, Владата донесе заклучок активните мерки за ограничување на движењето наместо до 18 мај, да ...
сите 216 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Некои бојкотираат, некои на настава, МОН не отстапува од дигиталните учебници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: