Велигден во Грција прилагоден на пандемијата, Мицотакис и Сакеларопулу оптимисти дека доаѓаат подобри денови

По пауза од една година, кога за време на ланскиот Велигден граѓаните останаа дома, вчера, Грците масовно ги посетија црквите, но повторно прославија поинаков ...
| | веќе видена | слични

Достоинствено и генерално со почитување на антиковид мерките верниците го дочекаа јавувањето на христовото воскресение. Најголемиот христијански празник помина ...
| | веќе видена | слични

Голем број верници од Охрид но и туристи од земјава и соседството ги исполнија верските храмови.Со биење на камбаните точно на полноќ беше најавена радосната ...
| | веќе видена | слични

Од синоќа на полноќ верниците се поздравуваат со поздравот Христос Воскресна- навистина Воскресна  кој одекна во сите верски храмови каде симболично се обзнани ...
| | веќе видена | слични

Река од млади се слеа кон храмовите да го прослават најголемиот христијански празник Велигден. Укинувањето на полицискиот час, сабота кон недела, се чини беше ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ и претседател на Комисијата за надворешна политика Антонио Милошоски денеска соопшти дека за среда во 15:00 часот ќе закаже седница на ...
сите 437 | | | веќе видена

Министерот за здравство Венко Филипче речиси секогаш е облече во костум и бела кошула на прес-конференциите. Особено изминатва година, заради пандемијата и ...
сите 118 | | | веќе видена

Дваесет и еден нов случај на КОВИД-19 од направени 4370 тестирања, еден починат и седум оздравени пациенти се регистрирани вчера. На инфективните одделенија во ...
сите 699 | | | веќе видена

Бугарија даде и дава безброј докази за добра волја, за желба за плоден политички дијалог, но потребно е да се одговори на ист начин, а не да се води жестока, ...
сите 76 | | | веќе видена

Поради сообраќајна незгода со потешкотии се одвива сообраќајот на патниот правец Делчево – М.Каменица кај месноста Боришјето. Причина за несреќата е ...
сите 37 | | | веќе видена

Блокадите што ги организира ВМРО-ДПМНЕ имаат една причина, а причината е нетранспарентноста на власта и тајните преговори кој што двоецот Заев-Бучковски ги ...
сите 559 | | | веќе видена

Пораки разменети меѓу обвинетиот Миле Јанакиевски и поранешната министерка за култура Елизабета Канческа-Милевска, два месеци пред крвавиот упад во Собранието, ...
сите 59 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Велигден во Грција прилагоден на пандемијата, Мицотакис и Сакеларопулу оптимисти дека доаѓаат подобри денови

Од:
До кого (е-маил):
Порака: