Да се почитуваат мерките за време на празниците, да се избегнуваат затворени простории и групирања, апелираат надлежните


За време на претстојните празници прв приоритет е почитување на мерките. Пожелно е да се тргнеме од турканици, да држиме дистанца, а во храмовите задолжително ...
| | веќе видена | слични

Иако во јавноста повторно се отвори дебатата за тоа дали причестувањето со една лажица ќе придонесе за нов бран на новозаболени од ковид -19, од МПЦ велат дека ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Река од млади се слеа кон храмовите да го прослават најголемиот христијански празник Велигден. Укинувањето на полицискиот час, сабота кон недела, се чини беше ...
| | веќе видена | слични
4 копии
2 копии

Дел од верниците кои дочекот на Велигден го празнуваа во Бигорскиот манастир, не ги испочитуваа мерките за заштита од коронавирусот. Додека ја слушаа црковната ...
| | веќе видена | слични

Мерките за заштита од коронавирусот не беа испочитувани од дел од верниците кои дочекот на Велигден го празнуваа во Бигорскиот манастир. Од снимките може да се ...
| | веќе видена | слични

Министерот за здравство Венко Филипче при готување во вестите на „Канал 5“ одговори на Владиката Петар кој му порача дека политиката не би треба да се меша во ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Најголем меѓу сите празници, празник над празниците. Велигден е значaен во христијанската религија, бидејќи на овој ден верниците го прославуваат најважниот ...
| | веќе видена | слични

Вечерва нема полициски час, но летните тераси на кафеаните и кафулињата ќе работат до 20:30 часот, согласно одлуката на Владата од 27 април. Утревечер во 21 ...
| | веќе видена | слични

– Воскресението Христово како по својата големина, така и по своето значење е од голема важност, затоа што Христос ако не воскреснеше празна ќе беше проповедта ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Додека Македонија за првпат учествуваше на Самит на НАТО како рамноправна и полноправна земја членка, додека преку сите канали се прават дипломатски напори за ...
сите 518 | | | веќе видена

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден се очекува да изврши зголемен притисок врз Бугарија за откочување на евроинтегративниот процес на ...
сите 294 | | | веќе видена

Проф. Ангел Димитров во емисијата „Сабота 150“ за Дејан Јотов вели дека учесниците од македонската страна во Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија ...
сите 73 | | | веќе видена

Горан Пандев вчера го постигна првиот гол на Македонија на Европските првенства, а во исто време стана вториот највозрасен стрелец во историјата што некогаш се ...
сите 292 | | | веќе видена

„Можеби сме аутсајдери на првенството, но не ни пречи таа улога. Напротив, дополнително ни дава мотив на сите. Извршивме добри подготовки и сите со нетрпение ...
сите 360 | | | веќе видена

Двајца повредени е билансот од сообраќајната несреќа што попладнево се случи на регионалниот пат кај долнореканското село Скудриње. По извршениот увид, ...
сите 84 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Да се почитуваат мерките за време на празниците, да се избегнуваат затворени простории и групирања, апелираат надлежните

Од:
До кого (е-маил):
Порака: