Ако се суспендира ДУП-от, жителите на Ново маало ќе го блокираат Скопје

Нема да дозволиме да ја испуштиме и оваа шанса за да добиеме нормален дом, порачуваат жителите на Ново маало, во врска со евентуалната суспензија на ДУП-от кај ...
| | веќе видена | слични

Согласно законската регулатива од областа на планирањето, со ГУП–от, градот Скопје е поделен на 162 Градски четврти преку исто толку Детални урбанистички ...
| | веќе видена | слични

Точно е дека сме заинтересирани за купување на земјиштето во близина на Железара за кое се вознемири јавноста, но не планираме да гориме отпад, туку да ...
| | веќе видена | слични

„Комисијата за урбанизам на Општина Центар уште на 8 април изготвила стручен елаборат за суспензија на деталниот урбанистички план за земјиштето кај Холидеј ...
| | веќе видена | слични

И покрај реакциите и сомнежите на „02 Иницијатива“ и локалните граѓани, општина Гази Баба и градоначалникот Борис Георгиевски досега не дадоа јасни одговори за ...
| | веќе видена | слични

Имаме градежна дозвола и не градиме незаконски, се вели во писмената реакција на ДИС Енергија до Слободен печат во врска со текстот под наслов „ ...
| | веќе видена | слични

Ќе добие ли Скопје топилница за преработка на цинкова прашина на само неколку километри од центарот на градот? О2 Иницијатива предупредува дека на три парцели ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на Гази Баба, Борис Георгиевски се огласи по Фејсбук по реакцијата на „02 Иницијатива“ за планираните активности со трите урбанистички проекти ...
| | веќе видена | слични

Помина еден месец откако инвеститорите МГ „Фешн“ и Македонската православна црква (МПЦ-ОА) уплатија комуналии за првата од трите кули кај „Холидеј ин“ во ...
| | веќе видена | слични

Искршени прозорци, руинирани скали и ѕидни конструкции, стакло и шприцови на сите страни. Ова е сликата на стечајната фабрика за обоени метали „Купрум“ која ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Швајцарија планира да им дозволи на децата од 12 до 15 години да примат вакцина против ковид-19. Швајцарија на 4 јуни ја одобри вакцината на „Фајзер“ за ...
сите 427 | | | веќе видена

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова изјави дека Соединетите Американски Држави, пред да го изговорат зборот „закон“, ...
сите 311 | | | веќе видена

Четворица мигранти од Пакистан биле откриени вчера во реонот на с.Лојане, кај место викано „Воденица“, при што А.С.(20) од Пакистан бил лишен од слобода, ...
сите 499 | | | веќе видена

Македонската репрезентација денеска против Холандија го игра последниот натпревар на Европското првенство, ова ќе биде меч со посебни емоции, Горан Пандев за ...
сите 123 | | | веќе видена

Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ реагираат на како што велат неспособноста на Филипче и Заев, која според оваа партија, резултира со бројка од околу 20 илјади ...
сите 89 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ако се суспендира ДУП-от, жителите на Ново маало ќе го блокираат Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: