Шаленберг: Скопје и Софија да го решат спорот, ако им е потребен посредник Австрија им стои на располагање


Без оглед кога и да се случи формирањето на новата влада во Бугарија, двете страни не треба да губат време и треба да преземат конкретни чекори за меѓусебно ...
| | веќе видена | слични

Нема гаранции за датум во јуни – на Македонија и останаа само надежите дека европската врата можеби ќе се отвори ова лето. И покрај лобирањата на македонската ...
| | веќе видена | слични

Треба да се разгранички што е политички, а што историски критериум, изјави  Пендаровски, во Само интервју и изрази оптимизам дека решение за спорот ќе има, но ...
| | веќе видена | слични

Бугарскиот европратеник Андерј Ковачев вели дека македонските власти треба да сфатат дека нив не им е проблем политичката криза во Бугарија и тоа што нема ...
| | веќе видена | слични

„Се чини дека некои луѓе продолжуваат да живеат во свет со паралелна реалност или се преправаат дека се погодени. Според претседателот на Македонија, ...
| | веќе видена | слични

Луѓето осудени во случајот 27-ми април не се терористи и тој случај треба да се отвори повторно и да се приложат нови докази, бидејќи казните се драконски ...
| | веќе видена | слични

Реално во овој момент не можеме да направиме многу. Ние сме подготвени, но од другата страна немаме соговорник со полн легитимитет за да ги заокружиме ...
| | веќе видена | слични

Во синоќешното гостување во „Само интервју“ на Канал 5, претседателот Стево Пендаровски рече дека луѓето кои влегоа во Собрание не се терористи, дека и казните ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ и претседател на Комисијата за надворешна политика, Антонијо Милошоски, соопшти дека за среда во 15 часот ќе закаже седница на ...
сите 408 | | | веќе видена

Министерот за здравство Венко Филипче речиси секогаш е облече во костум и бела кошула на прес-конференциите. Особено изминатва година, заради пандемијата и ...
сите 118 | | | веќе видена

Поради наглото зголемување на бројот на заразени лица, градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин, прогласи неработни денови од 15 до 19 јуни, кои ќе им бидат ...
сите 657 | | | веќе видена

Цела Македонија со нетрпеливост и возбуда ја чека недела, кога во 18.00 часот, македонската фудбалска репрезентација ќе го има својот прв настап на едно големо ...
сите 232 | | | веќе видена

Бугарија даде и дава безброј докази за добра волја, за желба за плоден политички дијалог, но потребно е да се одговори на ист начин, а не да се води жестока, ...
сите 76 | | | веќе видена

Поради сообраќајна незгода со потешкотии се одвива сообраќајот на патниот правец Делчево – М.Каменица кај месноста Боришјето. Причина за несреќата е ...
сите 37 | | | веќе видена

Блокадите што ги организира ВМРО-ДПМНЕ имаат една причина, а причината е нетранспарентноста на власта и тајните преговори кој што двоецот Заев-Бучковски ги ...
сите 161 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шаленберг: Скопје и Софија да го решат спорот, ако им е потребен посредник Австрија им стои на располагање

Од:
До кого (е-маил):
Порака: