Се подготвува национална стратегија за поддршка на развојот на финтек-секторот

3 копии

Националната стратегија за поддршка на развојот на финтек-секторот што се подготвува треба да го трасира патот за забрзување на дигитализацијата и примена на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Годишниот извештај на Народната банка за 2020 година и Извештајот за ризиците во банкарскиот систем во 2020 година се усвоени на денешната седница на Советот ...
| | веќе видена | слични

Советот на Народната банка, на својата одржана редовна седница, ги усвоил Годишниот извештај на НБМ за 2020 година и Извештајот за ризиците во банкарскиот ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Водечкиот глобален информативен сервис за централно банкарство и финансии, „Централ бенкинг“, од седумнаесет гувернерки во светот издвои три, кои и покрај ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Денарот беше и останува еден од клучните столбови на стабилноста на македонската економија, изјави гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Изминаа 29 години од поставувањето на темелите на нашата монетарна самостојност – денот кога денарот го замени југословенскиот динар, а Народната банка ...
| | веќе видена | слични
3 копии

„Монетарниот суверенитет е една од основните компоненти на суверенитетот на секоја држава. Денес, изминуваат точно 29 години од поставувањето на темелите на ...
| | веќе видена | слични

По повод 29 години од монетарното осамостојување на нашата земја, гувернерката на Народната банка на Северна Македонија, Анита Ангеловска Бежоска, се осврнува ...
| | веќе видена | слични

Останато

10.000 граѓани досега се вакцинирале во салата "Билјанини извори" во Охрид кој е пункт за имунизација за граѓаните од Југозападот. Денеска на вакциналниот ...
сите 423 | | | веќе видена

Бележиме тренд на намалување на новозаразените пациенти со ковид-19, а има и значително празнење на болниците, рече министерот за здравство Венко Филипче на ...
сите 257 | | | веќе видена

Во најсмртоносниот поединечен напад, откако на почетокот на неделава избија судири со Хамас во Газа, загинале две жени и осум деца, пренесува агенцијата АП, а ...
сите 429 | | | веќе видена

Немало крвава престрелка во Ченто со убиени, туку сообраќајна незгода. Со вакво објаснување, доцна вечерва излезе МВР, а откако десетина портали објавија дека ...
сите 85 | | | веќе видена

Креативните идеи од ЕУ се последна надеж за отстранување на бугарското вето, оптимист е премиерот Зоран Заев дека во јуни Македонија ќе ги почне преговорите со ...
сите 518 | | | веќе видена

Во Србија веќе се вакцинирани над 4 милиони граѓани против корона вирусот или точно 4.013.265 лица, а двете дози ги примиле 1 741 148 Срби, објави Б92 . ...
сите 519 | | | веќе видена

Актерката Амернис Нокишиќи -Јовановска, објави видео на Инстаграм ден по Рамазан Бајрам во кое додека таа е на фризер, двајцата вработни во фризерницата и ја ...
сите 124 | | | веќе видена

И Битола денеска протестираше против најавените реформи во образованието. Илјадници луѓе излегоа на улиците спротивставувајќи се на промените кои се најавени, ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се подготвува национална стратегија за поддршка на развојот на финтек-секторот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: