Главниот правобранител Мерик Гарленд отвори истрага во полицискиот оддел во Минеаполис


Целта е да се открие дали полицијата применува неуставна или незаконска полициска контрола Главниот правобранител на САД Мерик Гарленд најави дека отворил ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Парламентот на бриселскиот регион од денеска почнува прва широка законодавна расправа за справување со расизмот, јави дописничката на МИА од Брисел. На ...
| | веќе видена | слични

Кога западен медиум ја покрива пресудата за полицаецот Дерек Шовин за смртта на Џорџ Флојд, Брендон Татум се чини како пасент гостин; ем е ЕКС полицаец што ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Поранешниот полицаец Дерек Шовин се наоѓа во затвор со максимално обезбедување додека го чека изречувањето на конечната пресуда по која ќе стане познато колку ...
| | веќе видена | слични

Шест од десет Американци сметаат дека земјата треба да стори повеќе полицијата да се повика на одговорност за жестокиот третман на Афроамериканците, се дознава ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Брисел – Европскиот парламент и земјите-членки на ЕУ се согласија за новиот нацрт-закон за климата со кој ќе се намалат емисиите на стакленички гасови за ...
| | веќе видена | слични

17-годишната Дарнела Фрејзер која го сними убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд не можеше да претпостави дека нејзината снимка ќе се рашири низ светот и ќе ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерството за образование и наука информира дека помали групи ученици од неколку училишта во државата не ја посетуваат наставата организирана со физичко ...
сите 355 | | | веќе видена

Скопје, 4. мај 2021 (InPress) – Владата на Република Македонија на денешната седница ќе одлучува дали ќе го усвои предлогот за измена на рестриктивни мерки. ...
сите 276 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на седницата за пратенички прашања изнесе сознание дека претходното раководство во МВР смислувало обвинување ...
сите 103 | | | веќе видена

Во рамките на работната посета на Кралството Данска, министерот за надворешни работи, Бујар Османи оствари средба со министерот за надворешни работи, Јепе ...
сите 361 | | | веќе видена

Пратеникот и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, одговарајќи на новинарско прашање околу разрешувањето на директорот на Државниот пазарен ...
сите 178 | | | веќе видена

Наместо претседателот и премиерот на државата, Стево Пендаровски и Зоран Заев, денеска на гробот на Гоце Делчев во црквата „Св.Спас“ во Скопје се поклони ...
сите 60 | | | веќе видена

Владата по опсежни анализи и дебати, како и консултации со домашни и меѓународни институции, смета дека се прифатливи најголем дел од барањата на медиумите и ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Главниот правобранител Мерик Гарленд отвори истрага во полицискиот оддел во Минеаполис

Од:
До кого (е-маил):
Порака: