ВИЕНСКИ ИНСТИТУТ: Додека Западен Балкан има одлив, Македонија има „прилив на мозоци“


Додека Западен Балкан како регион во целина се соочува со „одлив на мозоци“, студија на Виенскиот институт за меѓународни економски студии покажува дека ...
| | веќе видена | слични

Црногорската полиција доби три пријави поврзани со страници за состаноци, како што е Тиндер, за неовластено објавување на фотографии и лажно претставување, ...
| | веќе видена | слични

Пролетта и затоплувањето на времето донесе раздвижување на мигрантите од Африка и Далечниот Исток, низ македонска територија, предупредуваат граѓанските ...
| | веќе видена | слични

Потребно е преструктурирање на македонското општество, правење на поправедно општество, парите да се земат од оние кои профитираа од кризата, а не од ...
| | веќе видена | слични

Во најновиот извештај на Европол, Македонија и македонските државјани се спомнати во делот на шверцувањето хероин и цигари во земјите од ЕУ. Според професор ...
| | веќе видена | слични

Економскиот експерт Бранимир Јовановиќ, кој сега работи во Виенскиот институт за меѓународни економски студии, изјави дека проекциите на неговиот институт за ...
| | веќе видена | слични

Во објава под наслов „Црногорскиот кинески автопат“ германскиот неделник Ди Цајт денес излезе со реално прикажување на состојбите околу изградбата на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Не се знае кога ќе стигнат останатите 194.000 дози од руската вакцина „спутник“ кои Владата ги нарача во февруари во директни преговори со рускиот ...
сите 571 | | | веќе видена

Камер Идризи, кој има 43 години е убиен во синоќешното пукање во скопската населба Бутел 2, се дознава неофицијално, иако полицијата се уште не ја потврди ...
сите 50 | | | веќе видена

Ескалираат судирите меѓу Израелците и Хамас на улиците на источен Ерусалим кои траат веќе неколку дена. Сè започна за време на прославата на постот на Рамазан ...
сите 247 | | | веќе видена

По само два дена откако беше пуштен во употреба, од утрово не функционира страницата на дигиталното издание на толковниот речник. Неколку пати сервисот не се ...
сите 81 | | | веќе видена

Денеска се одбележува Денот на македонскиот јазик! Русија има многу длабоки традиции на изучувањето на македонскиот јазик, објави денеска Руската амбасада во ...
сите 2 | | | веќе видена

Адвокатот Дељо Кадиев по јавната седница за „Рекет“ во Апелација, кажа дека пресудата од Кривичниот суд треба да се укине, бидејќи има многу грешки и повреди ...
сите 208 | | | веќе видена

Македонија заедно со Албанија доби поддршка за отворање на преговорите за членство од министрите за надворешни работи на членките на Групата седум индустриски ...
сите 802 | | | веќе видена

Шефот на државата Стево Пендаровски деновиве повторно ја актуелизираше темата за судењето на организаторите и насилниците кои упаднаа во Собранието на 27 април ...
сите 24 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВИЕНСКИ ИНСТИТУТ: Додека Западен Балкан има одлив, Македонија има „прилив на мозоци“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: