Британски научници: Вакцините на „Фајзер“ и на „Астра зенека“ подеднакво ефикасни кај постари од 80 години

2 копии

Првата студија која директно го спореди имунолошкиот одговор на вакцините за коронавирус „Фајзер/ Бионтек“ и на „Астра зенека“ откри силен и сличен одговор кај ...
| | веќе видена | слични

И бремените и жените кои дојат треба да примат вакцина против коронавирус. Иако вакцинацијата не е задолжителна, ставот на експертите е дека овие категории на ...
| | веќе видена | слични

Дописи со кои се препорачува вакцинација за бремени жени и доилки денеска и утре ќе пристигнат на местата за изјави за Нова.рс претседателот на Националното ...
| | веќе видена | слични

„Во моментот кога ќе се приближиме до бројката од над 2/3 од населението да се вакцинирани, нема да имаме повеќе од 100 нови случаи на ден, ќе биде доволна ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Ако успееме да вакцинираме повеќе од четири милиони граѓани во следните неколку месеци, тогаш нивото на колективен имунитет ќе биде доволно за да се вратиме во ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во ТРЕТАТА рунда на вакцинација, што се очекува наесен, најдобро е да се прими вакцина направена на платформа на друг производител на вакцини, а не со онаа ...
| | веќе видена | слични

Српски микробиолог тврди дека за третата доза подобро е да се прими вакцина од друг производител. Микробиологот и професор на Медицинскиот факултет на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Бележиме тренд на намалување на новозаразените пациенти со ковид-19, а има и значително празнење на болниците, рече министерот за здравство Венко Филипче на ...
сите 275 | | | веќе видена

Стефан Мишовски е студент на Медицинскиот факултет во Штип. Тој е еден од 80-те волонтери од универзитетот „Гоце Делчев“ кои освен на пунктот во Штип помагаат ...
сите 364 | | | веќе видена

И во петтата ноќ од воениот конфликт Израел - Хамас црн биланс на жртви. Израелските борбени авиони и на шестиот ден - рано утрово повторно ја нападнаа Газа, а ...
сите 541 | | | веќе видена

Последните вооружени престрелки низ Скопје се резултат на рачсистување на повеќегодишните несредени односи помеѓу наркомафијата, оценува поранешниот началник ...
сите 85 | | | веќе видена

Шефот на државата, Стево Пендаровски не го потпиша указот за прогласување на законот за утврдување правен статус на бесправо изградени објекти. Пендаровски ...
сите 208 | | | веќе видена

Актерката Амернис Нокишиќи -Јовановска, објави видео на Инстаграм ден по Рамазан Бајрам во кое додека таа е на фризер, двајцата вработни во фризерницата и ја ...
сите 124 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Британски научници: Вакцините на „Фајзер“ и на „Астра зенека“ подеднакво ефикасни кај постари од 80 години

Од:
До кого (е-маил):
Порака: