Бесими со академската и експертската заедница: Даночната реформа започнува годинава преку 40 активности и јавни расправи

Даночната реформа започнува годинава, преку реализација на 13 цели и 40-тина активности и многу бројни подактивности од Акцискиот план за 2021 година за ...
| | веќе видена | слични
8 копии
4 копии

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи и директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, денес остварија работна средба на која ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Даночните активностите и предизвиците на Управата за јавни приходи (УЈП) беа тема на разговор на денешната работна средба меѓу вицепремиерот за економски ...
| | веќе видена | слични

Сивата економија ја поткопува конкурентноста на фирмите и поединците и претставува неправична и незаконска „предност” на оние кои не ги исполнуваат законските ...
| | веќе видена | слични

Битиќи и Лукаревска во рамки на заедничките активности, прво ја посетија Дирекцијата за големи даночни обврзници на УЈП. „Оваа Дирекција  администрира 366 ...
| | веќе видена | слични
4 копии

За подобра деловна клима и забрзан и одржлив економски раст, потребно е во континуитет да се работи на екосистем со нула корупција и праведна (лојална) ...
| | веќе видена | слични

Во оваа насока се и 16-те мерки од Акцискиот план за сузбивање на сивата економија на Министерството за финансии и 18-те мерки од „Акција 21" - планот за ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Регистрирани се позитивни движена во економијата во првото тримесечје од годинава, кои најлесно и најбрзо може да се детектираат преку приходната страна на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Бележиме тренд на намалување на новозаразените пациенти со ковид-19, а има и значително празнење на болниците, рече министерот за здравство Венко Филипче на ...
сите 391 | | | веќе видена

Последните вооружени престрелки низ Скопје се резултат на рачсистување на повеќегодишните несредени односи помеѓу наркомафијата, оценува поранешниот началник ...
сите 85 | | | веќе видена

Израелската армија уништи објект на военото разузнавње на Хамас во Газа, од појасот Газа ракети кон градот Бер Шева. Палестинските радикали утрово продолжија ...
сите 280 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бесими со академската и експертската заедница: Даночната реформа започнува годинава преку 40 активности и јавни расправи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: