Бесими на средба со експертската заедница, даночната реформа започнува годинава

Даночната реформа започнува годинава, преку реализација на 13 цели и 40-тина активности и многу бројни подактивности од Акцискиот план за 2021 година за ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Од Управата за јавни приходи информираат дека годишните даночни пријави за 2020 година може да се проверат преку кориснички профил на „е-Персонален данок ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи и директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, денес остварија работна средба на која ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Даночните активностите и предизвиците на Управата за јавни приходи (УЈП) беа тема на разговор на денешната работна средба меѓу вицепремиерот за економски ...
| | веќе видена | слични

Сивата економија ја поткопува конкурентноста на фирмите и поединците и претставува неправична и незаконска „предност” на оние кои не ги исполнуваат законските ...
| | веќе видена | слични

Битиќи и Лукаревска во рамки на заедничките активности, прво ја посетија Дирекцијата за големи даночни обврзници на УЈП. „Оваа Дирекција  администрира 366 ...
| | веќе видена | слични
4 копии

За подобра деловна клима и забрзан и одржлив економски раст, потребно е во континуитет да се работи на екосистем со нула корупција и праведна (лојална) ...
| | веќе видена | слични

Во оваа насока се и 16-те мерки од Акцискиот план за сузбивање на сивата економија на Министерството за финансии и 18-те мерки од „Акција 21" - планот за ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Регистрирани се позитивни движена во економијата во првото тримесечје од годинава, кои најлесно и најбрзо може да се детектираат преку приходната страна на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

По првиот ден на посетата на премиерот Зоран Заев и македонската делегација во Брисел во пресрет на јунскиот ЕУ самит каде Северна Македонија сè уште се надева ...
сите 577 | | | веќе видена

Пендаровски ја покажа својата слаба позиција и немање на конкретен став, притисокот на Зоран Заев е преголем и претседателот Пендаровски не може да се држи до ...
сите 364 | | | веќе видена

Главна тема на владината седница денеска ќе биде олабавувањето на мерките воведени поради ковид пандемијата. Она што го предлага кризниот штаб е полицискиот ...
сите 620 | | | веќе видена

Претседателката на Грузија, Саломе Зурабишвили, која е во официјална посета на Република Македонија и нејзиниот домаќин, претседателот Стево Пендаровски, ...
сите 96 | | | веќе видена

Во земјава од вчера почна помасовна имунизација на населението. Покрај во Скопје во уште неколку поголеми града почнаа на функционираат регионални вакцинални ...
сите 209 | | | веќе видена

Важен чекор во борбата против пандемијата: по Канада, и САД ја одобрија за користење вакцината против Ковид-19 на Бионтек/Фајзер за деца и младинци над 12 ...
сите 326 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бесими на средба со експертската заедница, даночната реформа започнува годинава

Од:
До кого (е-маил):
Порака: