ДЗС бележи пад од 41,7%: Туристи се помалку во земјава во последната година

Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во февруари 2021 година изнесува 27 569, а бројот на ноќевањата изнесува 60 013. Бројот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Според последните податоци на Државниот завод за статистика, вкупната вредност на извозот на стоки од Република Северна Македонија, во периодот ...
| | веќе видена | слични

Во февруари годинава, споредено со истиот месец лани, извозот само од ТИРЗ во С. Македонија се зголемил за 17 отсто, објави денеска премиерот Зоран Заев. - ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 4 минути Побарувачката за станови во големите градови, особено во главниот град и натаму се одржува на стабилно ниво, а тоа пак придонесува ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Прометот во индустријата во февруари 2021 година, во однос на февруари лани бележи намалување од еден отсто, во однос на претходниот месец има раст од 3,8 ...
| | веќе видена | слични

Поповолни се очекувањата во преработувачката индустрија за порачки во март 2021 година, во однос на претходиот месец, поповолни очекувања има и за обемот на ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 2 минути Државниот завод за статистика ги објави најновите податоци во градежништвото и ја најави новата градежна офанзива што се очекува ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во февруари годинава се издадени 346 одобренија за градење, што е за 39,5 отсто повеќе во однос на тој месец од претходната година, објави Државниот завод за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Заврши првиот дел од состанокот меѓу претседателите на САД и Русија, Џо Бајден и Владимир Путин во Женева.Рукопожатие. Путин и Байден улыбнулись друг другу ...
сите 292 | | | веќе видена

Заменик на претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски, денеска имаше средба ...
сите 196 | | | веќе видена

До Советот за општи работи на ЕУ има уште осум дена, а Македонија уште е во голема неизвесност за својата европска иднина, затоа што бугарската техничка влада ...
сите 80 | | | веќе видена

Од денеска целосно се укинува полицискиот час, угостителските објекти нема да имаат ограничување во работното време, свадбите ќе може да се организираат со ...
сите 147 | | | веќе видена

Подготвени сме на искрени разговори со добра волја за постигнување на взаемно прифатливо решение со соседот Бугарија, но не по секоја цена и не на штета на ...
сите 507 | | | веќе видена

Романските новинари пишуваат за македонската навивачка фаланга, дека уште синоќа го освоиле Букурешт, покажувајќи ретко видени емоции и љубов кон државата и ...
сите 141 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ДЗС бележи пад од 41,7%: Туристи се помалку во земјава во последната година

Од:
До кого (е-маил):
Порака: