И „Арт поинт Гумно“ го чествува јубилејот на Блаже Конески

Годинава за учество на колонијата во селото Слоештица се поканети и чешки фотографи Меѓународниот центар за уметност и одржлив развој „Арт поинт Гумно“ од ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Од утре, во Музејот на современата уметност – Скопје ќе биде отворена за посетители, изложбата со наслов „Главните пунктови на македонската ликовна уметност во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

„Главните пунктови на македонската ликовна уметност во 70-те и 80-те години“ е насловена изложбата која од утре ќе биде поставена во Музејот на современа ...
| | веќе видена | слични

Во своето кураторско обраќање до македонската ликовна публика, уметницата и учесничка во проектот „Временските граници не постојат“ – Петра Јовановска ...
| | веќе видена | слични

Ме радува културниот мост помеѓу Р Чешка и Македонија, пред сѐ, во областа на визуелните уметности, вели Петра Јовановска Петра Јовановска, уметница Петра ...
| | веќе видена | слични

Приказната за Роса Плавева и Накие Бајрам стана дел од градскиот наратив. Требаа да поминат 16 години за барањето на Иваноска од граѓанска иницијатива да ...
| | веќе видена | слични

Останато

Од Владата оценуваат дека по вчерашното усвојување на Законот за утврдување на правниот статус на бесправно изградените објекти во законодавниот дом, ќе се ...
сите 249 | | | веќе видена

ИМА БУРНИ РЕАКЦИИ ЗА ЗАКОНОТ ЗА ЛЕГАЛИЗАЦИЈА НА ДИВОГРАДБИ Петмина пратеници од помалите политички партии, кои му припаѓаат на владејачкото мнозинство, ја ...
сите 695 | | | веќе видена

По само два дена откако беше пуштен во употреба, од утрово не функционира страницата на дигиталното издание на толковниот речник. Неколку пати сервисот не се ...
сите 83 | | | веќе видена

Пацифичката држава Науру изрази задоволство од постигнатиот „светски рекорд“, бидејќи успеа да ја вакцинира целата своја возрасна популација, вкупно 7.392 ...
сите 150 | | | веќе видена

Во скопската населба Бутел 2 попладнево се случило убиство. Настанот се случил веднаш до ресторанот „Султан“, а голем број на полициски единици се излезени на ...
сите 27 | | | веќе видена

Адвокатот Дељо Кадиев по јавната седница за „Рекет“ во Апелација, кажа дека пресудата од Кривичниот суд треба да се укине, бидејќи има многу грешки и повреди ...
сите 225 | | | веќе видена

Шефот на државата Стево Пендаровски деновиве повторно ја актуелизираше темата за судењето на организаторите и насилниците кои упаднаа во Собранието на 27 април ...
сите 24 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

И „Арт поинт Гумно“ го чествува јубилејот на Блаже Конески

Од:
До кого (е-маил):
Порака: