Конкурс за текстови по повод 70-годишнината на литературното списание „Современост“

По повод 70 години од излегувањето на првиот број на списанието за литература, култура и уметност „Современост“ и 100-годишнината од раѓањето на големите дејци ...
| | веќе видена | слични
6 копии

На Деновите на македонската книга што се одржаа во Московскиот дом на националностите во рамки на проектот „Читаj jа Македониjа!”, иницијаторот на проектот ...
| | веќе видена | слични

Издавачката куќа „Арка“ од Смедерево, деновиве објави два тома книги посветени на македонската поезија и проза од познатиот српски книжевен критичар Душан ...
| | веќе видена | слични

НА РАКАВОТ НА ГРАДОТ Погледни во себе. Празнините во телото те чекаат да се вратиш. Бурите стивнуваат за да се помириш. Пролетните цветови се отвораат за да се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Му дојде редот и на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Тој ги повикува медиумите на пунктот во спортската сала на СОУ „Перо Наков“ (поранешна ...
сите 331 | | | веќе видена

Одговарајќи на новинарско прашање во врска со обвинувањата на министерката Мила Царовска дека ВМРО-ДПМНЕ го опструира законот за дигитални учебници, ...
сите 312 | | | веќе видена

Немало крвава престрелка во Ченто со убиени, туку сообраќајна незгода. Со вакво објаснување, доцна вечерва излезе МВР, а откако десетина портали објавија дека ...
сите 85 | | | веќе видена

Најмалку 40 лица загинаа, а 50 се повредени во израелските воздушни напади врз појасот Газа денеска, соопштија здравствените власти во палестинската енклава. ...
сите 366 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Конкурс за текстови по повод 70-годишнината на литературното списание „Современост“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: