Бизнисот „ги турка“ малите хидроцентрали, еко-активистите бараат задолжителни студии за влијанието врз животната средина

Значајно е производството на електрична енергија од малите хидроелектрани, како обновлив извори на енергија. Но, дали треба да се зголемува и фаворизира ...
| | веќе видена | слични

Националната океанска и атмосферска управа соопшти дека нивоата на јаглерод диоксид и метан во атмосферата продолжиле алармантно да растат во 2020 година и го ...
| | веќе видена | слични

Апликацијата „Мапи“ на „Гугл“ како дел од борбата против климатските промени, ќе почне да ги насочува возачите по патиштата за кои се проценува дека најмалку ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Со посебно задоволство информирам дека на вчерашната седница Владата го усвои Ревидираниот национален придонес кон Договорот од Париз за клима, предложен од ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Владата го усвои Ревидираниот национален придонес кон Климатскиот договор од Париз, со што како национална цел ја постави амбицијата во 2030 година да се ...
| | веќе видена | слични

Министерот за животна средина и просторно планирање (МЖСПП) Насер Нуредини денеска соопшти дека амбицијата во 2030 година да се постигне намалување од 51% на ...
| | веќе видена | слични

Македонија во иднина ќе се соочи со потопла и посушна клима, почести топли екстремни настани, со што ќе бидат зголемени ризиците од суши како последица од ...
| | веќе видена | слични

Дом на некои од најголемите, најсувите и најжешките пустини во светот, Саудиска Арабија е поставена така што страда од зголемените глобални температури. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ставовите на претседателот Стево Пендаровски за настаните од 27 април се кристално јасни на македонската јавност и тие воопшто не зависеа од средбата со ...
сите 320 | | | веќе видена

Во интервју за грчкиот весник „Катимерини“, дадено непосредно пред своето учество на Делфи економскиот форум, што од 10 до 15 мај ќе се одржи во Атина, ...
сите 523 | | | веќе видена

Државниот архив на Република Северна Македонија и државната агенција „Архиви“ на Република Бугарија заедно ќе објават збирка документи и писма на некои ...
сите 97 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, оценува дека некаде до крајот на летото може да се постигне колективен имунитет имајќи ги предвид сите количини вакцини ...
сите 205 | | | веќе видена

Бројките покажуваат стивнување на епидемијата со коронавирусот. Вчера од направени 3.108 тестирања само 198 биле позитивни, што е шест отсто од тестираните. ...
сите 460 | | | веќе видена

Според досегашните истражувања, луѓето кои се вакцинирани со „АстраЗенека“ имаат посилни реакции по првата примена доза, а оние пак кои се е вакцинирани со ...
сите 475 | | | веќе видена

Согласно законските измени кои треба да се најдат на владина седница, веќе се прецизирани дејностите во кои неделниот одмор може да се замени и со друг работен ...
сите 115 | | | веќе видена

Граѓаните не велат веќе ни срам ни перде, по ново велат, ни срам ни Петре. Мрзеливиот Петре Шилегов стана синоним за бесрамно испумпување на парите на ...
сите 181 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бизнисот „ги турка“ малите хидроцентрали, еко-активистите бараат задолжителни студии за влијанието врз животната средина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: