Прва трансплантација на ткиво од бели дробови кај поранешен ковид-пациент


Лекари во Јапонија денеска објавија дека успешно ја извршиле првата трансплантација на ткиво на белите дробови од жив донатор, на пациент кој имал сериозно ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Денеска за жал има починат млад пациент. Има сосгласност од семејството за донација на органи и сега се прават проверки во однос за тоа дали може да се направи ...
| | веќе видена | слични

Министерот за здравство Венко Филипче, информираше дека денеска е можно да се извршат неколку трансплантации на органи кои се донирани со согласност на ...
| | веќе видена | слични

Јапонка, чии бели дробови биле сериозно оштетени од ковид-19, добила, како што велат лекарите, прва трансплантација на бели дробови во светот од живи донатори ...
| | веќе видена | слични

Јапонските лекари ја направија првата трансплантација на бели дробови од жив донор. Универзитетската болница во Кјото, каде што беше направена операцијата, ...
| | веќе видена | слични

 Јапонските лекари ја направиле првата трансплантација на бели дробови од жив донор. Пациентот е жена која претрпела сериозни последици после боледувањето од ...
| | веќе видена | слични

Јапонските доктори денеска соопштија дека успешно ја извеле првата трансплантација на белодробно ткиво од жив донатор на пациент кој имал тешки оштетувања на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во вечерашното издание во емисија „Патот кон“ на ТВ Алсат М гостуваше пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи, која говореше за моменталната ...
сите 422 | | | веќе видена

Бисера Костадиновска Стојчевска, пратеничката на СДСМ која беше позитивна на Ковид-19 но дојде да гласа во Собранието во неделата, во својата последна изјава ...
сите 343 | | | веќе видена

На поранешниот генерален секретар на Владата Драги Рашковски на глава му стои уште најмалку една истрага откако Обвинителството за гонење на организиран ...
сите 275 | | | веќе видена

Состојбата со вирусот се смирува, епидемиолошката крива спласнува, а тоа го гледаме по бројот на новодијагностицирани случаи, веќе повеќе денови по ред се ...
сите 597 | | | веќе видена

Медицински сестри и лекари од сите здравствени домови од Истокот ќе ја спроведат масовната вакцинација во Штип, што ќе биде еден од регионалните центри во ...
сите 289 | | | веќе видена

Педест и деветгодишниот Кирчо Иванов од Македонска Каменица стравува дека неговата извозна текстилна компанија која опстојува над две децении на пазарот, ...
сите 188 | | | веќе видена

Работодавачите и самостојните вршители на дејност ќе можат од денеска до 30 април да аплицираат за мерката од Петтиот пакет мерки – Финансиска поддршка за ...
сите 90 | | | веќе видена

Според нашите информации доставени од свиркач основано се сомневаме дека постојат личности, државјани на Македонија со двојни матични броеви од кои што ...
сите 79 | | | веќе видена

Државата е финансиски ликвидна и стабилна и во Буџетот има доволно средства за исплата на шестиот пакет економски мерки за туристичко – угостителскиот сектор ...
сите 235 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Прва трансплантација на ткиво од бели дробови кај поранешен ковид-пациент

Од:
До кого (е-маил):
Порака: