Заклучок на ЕМА: Вакцината од АстраЗенека може да предизвика згрутчување со ниски тромоцити – но, користа од истата е поголема од ризикот


Безбедносната комисија на Европската агенција за лекови (ЕМА) откри дека вакцината на Оксфорд-АстраЗенека против ковид-19 може да предизвика невообичаено ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Данска размислува да ги дистрибуира вакцините против ковид-19 на „Астра-Зенека“ на посиромашните земји откако ја стопира употребата поради загриженост за ...
| | веќе видена | слични

Последниве месеци вакцината против Ковид-19 од шведско-британската компанија Астра Зенека е постојана тема на дикусија заради ретките симтоми на згрутчување на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Според лекарите, британскиот вид на коронавирусот во моментов е доминантен во Србија, но последните денови се предупредува дека е прашање на денови кога ќе ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Данска размислува да ја дистрибуира вакцината на „Астра зенека“ на посиромашните земји откако престана да ја користи во земјата поради загриженост за формирање ...
| | веќе видена | слични

Данска размислува да ја подели вакцината на „АстраЗенека“ во посиромашните земји откако ја прекина употребата на вакцината во земјата поради загриженост за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

 Но, и оние кои ги примале вакцините Спутник В, Астра Зенека и кинеската Синофрам може да дадат примарна заштита да има инфекција од овие соеви, но да не дојде ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерот за здравство, Венко Филипче, на социјалните мрежи објави дека денеска остварил средба со семејството на Верица, младата девојка што трагично го ...
сите 253 | | | веќе видена

Кривичниот суд му определи притвор на Сашо Мијалков, кој му е одреден се до започнување на издржување на казната затвор. На поранешниот помошник-министер во ...
сите 157 | | | веќе видена

Одлуката за суспензија на деталните урбанистички планови лежи во рацете на советниците, односно, Советот на Општина Центар дециден е градоначалникот Саша ...
сите 215 | | | веќе видена

Кафулињата и рестораните да останат затворени, а полицисикиот час од 20 часот да продолжи да важи. Комисијата за заштита од заразни болести смета дека ...
сите 315 | | | веќе видена

Во вечерашното издание на дебатната емисија на ТВ Клан гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој зборуваше за политичката ситуација во ...
сите 139 | | | веќе видена

Пратеничката на СДСМ, која позитивна на Ковид-19 дојде во Собранието да гласа за антикризните мерки, Бисера Костадиновска Стојчевска, во емисијата „24 анализа“ ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заклучок на ЕМА: Вакцината од АстраЗенека може да предизвика згрутчување со ниски тромоцити – но, користа од истата е поголема од ризикот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: