Денеска се празнува Светиот Архангел Гавриил

Празникот на воскреснувањето на Господ Исус Христос се празнува секоја година во различно време и еден е од т.н. подвижни празници. За датумот на Велигден се ...
| | веќе видена | слични

Митрополитот Брегалнички г.Иларион денеска во соборниот храм „Св.Кирил и Методј“ во Делчево одржа божествена литургија на која во сослужение на свештеници од ...
| | веќе видена | слични

Последната седма недела од чесниот пост што му претходи на Велигден е Страстната – Страдалната седмица. Оваа недела, од Велики понеделник до Велика сабота ...
| | веќе видена | слични

Денеска е Собор на св. арх. Гаврил. Тој е еден од големите седум ангели што претстојат пред престолот Божји. Гаврил значи „сила Божја“, поради што и неговото ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за здравство, Венко Филипче, на социјалните мрежи објави дека денеска остварил средба со семејството на Верица, младата девојка што трагично го ...
сите 253 | | | веќе видена

Кривичниот суд му определи притвор на Сашо Мијалков, кој му е одреден се до започнување на издржување на казната затвор. На поранешниот помошник-министер во ...
сите 157 | | | веќе видена

Одлуката за суспензија на деталните урбанистички планови лежи во рацете на советниците, односно, Советот на Општина Центар дециден е градоначалникот Саша ...
сите 215 | | | веќе видена

Кафулињата и рестораните да останат затворени, а полицисикиот час од 20 часот да продолжи да важи. Комисијата за заштита од заразни болести смета дека ...
сите 315 | | | веќе видена

Во вечерашното издание на дебатната емисија на ТВ Клан гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој зборуваше за политичката ситуација во ...
сите 139 | | | веќе видена

Пратеничката на СДСМ, која позитивна на Ковид-19 дојде во Собранието да гласа за антикризните мерки, Бисера Костадиновска Стојчевска, во емисијата „24 анализа“ ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Денеска се празнува Светиот Архангел Гавриил

Од:
До кого (е-маил):
Порака: