Петличковски: Тие што ја прележале болеста да причекаат 6 месеци пред да се вакцинираат


„Тие што ја прележале болеста да причекаат 6 месеци пред да се вакцинираат и потоа би требало да примат само една доза, барем натаму оди размислувањето во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Директорот на Институтот за Имунобиологија и хумана генетика д-р Александар Петличковски во дебатниот магазин „Click Plus“ вели дека над 70% треба да биде ...
| | веќе видена | слични

„Вирусот може да се шири на индивидуи кои не се имунизирани, имунизацијата може да биде заради прележување на болест или заради вакцинација. Ние една третина ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Коронавирусот нема да се смири додека не помине низ целото население, изјави директорката на Институтот за молекуларна генетика и генетско инженерство во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пациентите заразени со британскиот сој на коронавирусот кој сега е подоминантен, имаат изразено повисока температура, изјави Милена Стевановиќ, директорката на ...
| | веќе видена | слични

Директорот на Институтот за имунобиологија и хумана генетика при Медицинскиот факултет на УКИМ, Александар Петличковски во вечерашната дебата на „360 степени“ ...
| | веќе видена | слични

Директорката на Универзитетската клиника за инфективни болести, Милена Стевановиќ, вели дека кај нас досега нема регистрирани случаи на посериозни реакции по ...
| | веќе видена | слични

„Можеме лесно да кажеме дека ова е веќе трет бран. Капацитетите на Инфективната клиника се речиси пополнети“, вели директорката на Инфективната клиника, Милена ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Активни со Ковид-19 се 416 случаи во државава, од кои 158 се во Скопје. Според вчера објавените податоци на Институтот за јавно здравје, од направени 3.680 ...
сите 391 | | | веќе видена

Србија и Црна Гора ќе ги одржат своите први Меѓувладини конференции со ЕУ во рамки на новата преговарачка методологија на ЕУ усвоена минатата година, јави ...
сите 495 | | | веќе видена

Имаме исчекор – ја враќаме довербата меѓу македонскиот и бугарскиот народ. На средбите во Софија го активиравме дијалогот и потврдивме дека сме за ...
сите 371 | | | веќе видена

Малата Лара вчера наполни една година, а еден од гостите на нејзиниот роденден беше министерот за здравство Венко Филипче. А Лара, иако има само една година, ...
сите 60 | | | веќе видена

ОТКАКО ПАНДЕМИЈАТА ГО ЗГОЛЕМИ ЈАЗОТ ПОМЕЃУ ПОНУДАТА И ПОБАРУВАЧКАТА И работодавците и вработените треба да бидат мотивирани да размислуваат за трајност на ...
сите 181 | | | веќе видена

Во октомври е закажан нов состанок на мешовитата македонско - бугарска комисија за историски прашања на која историчарите повторно ќе се обидат да најдат ...
сите 101 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Петличковски: Тие што ја прележале болеста да причекаат 6 месеци пред да се вакцинираат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: