Д-р Петличковски објасни колку пати е позаразен британскиот сој отколку првичната варијанта на Ковид-19


„Мислам дека низ бројки доминацијата кај британскиот сој е потврдена кај нас, бидејќи повеќе од 60-70 проценти од сите секвенционирани геноми одговараат на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Директорот на Институтот за Имунобиологија и хумана генетика д-р Александар Петличковски во дебатниот магазин „Click Plus“ вели дека над 70% треба да биде ...
| | веќе видена | слични

„Вирусот може да се шири на индивидуи кои не се имунизирани, имунизацијата може да биде заради прележување на болест или заради вакцинација. Ние една третина ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Коронавирусот нема да се смири додека не помине низ целото население, изјави директорката на Институтот за молекуларна генетика и генетско инженерство во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пациентите заразени со британскиот сој на коронавирусот кој сега е подоминантен, имаат изразено повисока температура, изјави Милена Стевановиќ, директорката на ...
| | веќе видена | слични

Директорот на Институтот за имунобиологија и хумана генетика при Медицинскиот факултет на УКИМ, Александар Петличковски во вечерашната дебата на „360 степени“ ...
| | веќе видена | слични

Директорката на Универзитетската клиника за инфективни болести, Милена Стевановиќ, вели дека кај нас досега нема регистрирани случаи на посериозни реакции по ...
| | веќе видена | слични

„Можеме лесно да кажеме дека ова е веќе трет бран. Капацитетите на Инфективната клиника се речиси пополнети“, вели директорката на Инфективната клиника, Милена ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

СУТКОЗ, синдикатот на угостителството и туризмот, како што велат во денешното соопштени, уште на самиот почеток на здравствената криза предупредувале дека ...
сите 182 | | | веќе видена

Во Македонија веќе неколку денови по ред се бележи тренд на намален број на новозаболени од Ковид-19. Во вчерашната статистика од Министерството за здравство ...
сите 363 | | | веќе видена

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова изјави дека Соединетите Американски Држави, пред да го изговорат зборот „закон“, ...
сите 321 | | | веќе видена

Поранешниот германски репрезентативец Дитмар Хаман вели дека Кристијано Роналдо само дополнително ги мотивирал „панцирите“ со атрактивниот потег и акцијата ...
сите 133 | | | веќе видена

Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ реагираат на како што велат неспособноста на Филипче и Заев, која според оваа партија, резултира со бројка од околу 20 илјади ...
сите 89 | | | веќе видена

Секој претседател на ВМРО-ДПМНЕ имал свои искушенија, ама јас видов баш се, и има навистина голема вистина во цитатот дека „тоа што нема да те убие, ќе те ...
сите 110 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Д-р Петличковски објасни колку пати е позаразен британскиот сој отколку првичната варијанта на Ковид-19

Од:
До кого (е-маил):
Порака: