Големите компании станаа премногу големи – го кочат идниот раст


Пандемијата на коронавирус значително ја зајакна пазарната моќ на доминантните компании, што може да го задуши растот на среден рок и да ги задуши иновациите и ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Извршната директорка на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева изјави дека ги поддржува дискусиите за можна нова распределба на 650 милијарди ...
| | веќе видена | слични

Планот е до јуни да биде доставен предлог до УО на ММФ со кој ќе се одобри сумата од 650 милијарди долари кои меѓудругото ќе бидат и поттик за ликвидноста на ...
| | веќе видена | слични

Ако лани се стопи увозот на половни возила, главно поради новиот данок што беше воведен на стартот на годината, но и поради корона кризата, од почетокот на ...
| | веќе видена | слични

Меѓународниот монетарен фонд смета дека за да почне закрепнувањето на економајата на глобално ниво, во која корона вирусот направи сериозни проблеми и остави ...
| | веќе видена | слични

Германската економија најверојатно драстично ќе падне во првиот квартал поради пандемиските мерки што извршија сериозен притисок врз услужниот сектор и ги ...
| | веќе видена | слични

Британскиот извоз на храна и пијалоци во ЕУ забележа пад за 75,5 отсто во јануари, соопшти денеска Федерацијата за храна и пијалоци, објаснувајќи дека таквиот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Американскиот претседател Џо Бајден на прес-конференција по состанокот со рускиот претседател Владимир Путин изјави дека неговата агенда не е против Русија, ...
сите 411 | | | веќе видена

Европската перспектива на Северна Македонија и Албанија не е предмет на спор и Бугарија секогаш ги поддржува, вели бугарскиот премиер Стефан Јанев во ...
сите 587 | | | веќе видена

Од денеска целосно се укинува полицискиот час, угостителските објекти нема да имаат ограничување во работното време, свадбите ќе може да се организираат со ...
сите 160 | | | веќе видена

Проф. Ангел Димитров во емисијата „Сабота 150“ за Дејан Јотов вели дека учесниците од македонската страна во Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија ...
сите 82 | | | веќе видена

Горан Пандев вчера го постигна првиот гол на Македонија на Европските првенства, а во исто време стана вториот највозрасен стрелец во историјата што некогаш се ...
сите 181 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ е партија која има јасна цел, а таа е напредна Македонија со заштитени национални и државни интереси, се наведува во партиското соопштение.Во таа ...
сите 150 | | | веќе видена

Зголемувањето на еколошката такса за горивата нема драстично да ја намали потрошувачката, но зголемените цени негативно ќе влијаат на стандардот на граѓаните. ...
сите 247 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Големите компании станаа премногу големи – го кочат идниот раст

Од:
До кого (е-маил):
Порака: