ДЗС: Не е побарано одложување, пописот ќе почне на 1 април


5 копии

Сите активности се одвиваат во насока на тоа дека Пописот 2021 ќе се спроведе. Гаранција дека нема да има потреба од одлагање е строгиот протокол, кој што се ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Елена Гиновска од Државен завод за статистика во Студио 10 на ТВ 24 ги повика сите кои сакаат да се пријават за теренски попишувачи, условот е да бидат ...
| | веќе видена | слични

Бројката од синоќа е дека се попишани околу 77.000 наши граѓани кои живеат надвор од државата. Законот е јасен се попишуваат луѓе кои до една година не се во ...
| | веќе видена | слични

Јасмина Ѓоргиева, портпарол на Државниот завод за статистика, вели дека се чувствува дека во последниве денови како да стивнува тивкиот бојкот на нашинците од ...
| | веќе видена | слични
9 копии

До евентуално одложување на пописот може да дојде само доколку за тоа даде препорака Комисијата за заразни болести, таквата одлука не е во делокруг на ...
| | веќе видена | слични

Годинава за првпат пописот ќе се спроведува со користење на лаптопи. Попишувачите прво ќе поминат тестирање и оние кои ќе бидат избрани ќе поминат ...
| | веќе видена | слични

Одложувањето на пописот не е на Државниот завод за статистика. Доколку Комисијата за заразни болести оцени дека состојбата е таква и им препорача на Кризниот ...
| | веќе видена | слични

Во услови кога коронавирусот повторно галопира во Македонија, драстично е зголемен бројот на новозаразени и секој ден се бројат нови починати од вирусот, ...
| | веќе видена | слични

„Ако се влоши епидемиолошката состојба во земјата, тогаш ќе бидат потребни законски измени за да може овој процес да биде продолжен или продолжен, на 30 или 40 ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, се огласи за видеото на кое се гледа неговиот наследник, Џо Бајден, со спремни одговори на новинарски прашања за ...
сите 436 | | | веќе видена

Екс министерот за одбрана на Бугарија и претседател на ВМРО-БНД, Красимир Каракачанов, во ТВ-емисијата „Бугарија 24“ призна дека е навивач на македонската ...
сите 397 | | | веќе видена

Во октомври е закажан нов состанок на мешовитата македонско - бугарска комисија за историски прашања на која историчарите повторно ќе се обидат да најдат ...
сите 81 | | | веќе видена

Иднината на Европа без автентичното место на Западен Балкан, е бесмислено. Крајно време е Европската Унија да го исполни сопственото ветување за почеток на ...
сите 384 | | | веќе видена

Во Македонија под режимот на мафијата на Заев, граѓани од прв и втор ред има и дури и во издавањето на пасоши. И тоа во прв ред се криминалците блиски до Заев, ...
сите 66 | | | веќе видена

Власта на Заев со лопата го краде буџетот, а потоа со лажичка ги манипулира граѓаните. Откако го осиромашија народот со покачување на цената на струјата ...
сите 234 | | | веќе видена

Секој претседател на ВМРО-ДПМНЕ имал свои искушенија, ама јас видов баш се, и има навистина голема вистина во цитатот дека „тоа што нема да те убие, ќе те ...
сите 183 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ДЗС: Не е побарано одложување, пописот ќе почне на 1 април

Од:
До кого (е-маил):
Порака: