Николовски: Со системот на е-даноци нема да има човечки фактор при собирање на данокот


Со дигитализацијата и имплементирање на системот на е-даноци, нема да има општини во кои ќе има човечки фактор и ќе зависи од тоа дали има одделение, дали ...
| | веќе видена | слични

Градоначалничката на Арачиново, Милитие Халими, изјави дека во општината има голем број дивоградби и на жителките им е тешко да ги легализраат, затоа оваа ...
| | веќе видена | слични

Градоначалничката на Арачиново, Милитие Халими, излезе со објаснување зошто оваа оптина е единствена во Македонија што нема ниту еден денар собрано од данок на ...
| | веќе видена | слични

Се подготвува нов Закон за децентрализација на општините во Македонија, кој се најмногу се однесува на фискалната децентрализација. Директорката на Заедниците ...
| | веќе видена | слични

Градоначалничката на Арачиново, Милитие Халими, вели дека тоа е рурална општина која пред да дојде таа било запоставено од претходните градоначалници и ...
| | веќе видена | слични

Откако тв24 претходно упати прашање до општина арачиново зошто таму не се плаќа данок на имот, денеска одговори градоначалничката Милитие Халими вели дека ...
| | веќе видена | слични

„Го започнавме процесот на децентрализација, во кој што е и фискалната децентрализација. Тоа се два процеси кои што треба да одат паралелно, институциите да ја ...
| | веќе видена | слични

Откако се појави истражувањето што покажа дека некои општини, како Арачиново имаат многу низок или воопшто немаат приход од данок на имот, ЗЕЛС и Владата ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во фискалната децентрализација ќе учествуваат само оние општини кои ги исполнуваат своите фискални обврски, односно оние општини кои ги собираат даноците и кои ...
| | веќе видена | слични

Србија започнува со примена на со децении најавуваниот Закон за утврдување на потекло на имот и посебни даноци. На удар се сите оние кои во рок од три години ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Македонските репрезентативци денеска околу 14 часот, од Амстердам слетаа на скопскиот аеродром. Таму ги пречекаа стотина фанови, кои се сликаа со нив, земаа ...
сите 656 | | | веќе видена

Македонските официјални претставници изразија разочарување што Европската унија уште еднаш не и додели датум за почеток на преговори на Македонија поради ...
сите 894 | | | веќе видена

Во Бразил, во последните 24 часа се регистрирани 115.228 нови случаи на корона вирусот, што е рекорден дневен биланс од почетокот на пандемијата, објави ...
сите 509 | | | веќе видена

Македонскиот министер за евроинтеграции Никола Димитров вложи многу напор да лобира во ЕУ за Северна Македонија во спорови со Бугарија, но тоа не значи дека ...
сите 389 | | | веќе видена

Голем број граѓани реагираат дека одамна се пријавиле на веб-страницата vakcinacija.mk, но се уште не добиле термин за вакцинација во земјава.Од Министерството ...
сите 428 | | | веќе видена

Заев годишно ќе зема по 54 милиони евра повеќе од џебот на народот и сметките на фирмите со покачувањето на горивата. 54 милиони евра помалку кај граѓаните ќе ...
сите 145 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Николовски: Со системот на е-даноци нема да има човечки фактор при собирање на данокот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: