Бугарија е на пат да биде исфрлена од Советот на Европа

Единствениот спас на Бугарија од исклучување од Советот на Европа е промена на нејзиниот Устав и признавање на македонското малцинство Почитувани читатели, се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Почитувани читатели, морам да споделам еден настан што најверојатно е преземен како метод на дипломатско дејствување и однесување на нашиот источен сосед пред ...
| | веќе видена | слични

По теркот на експремиерот Љупчо Георгиевски и неговиот план за надминување на ќорсокакот во македонско-бугарските односи, и македонскиот активист од Бугарија, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

На политичарите понекогаш им личи да кажуваат и несериозни работи, но не и со нив да ги засегнат достоинството и меморијата на еден народ и тоа соседен, ...
| | веќе видена | слични

Меѓународниот институт за блискоисточни и балкански студии ИФИМЕС ги анализира односите меѓу С. Македонија и Бугарија и претстојните избори кај нашиот источен ...
| | веќе видена | слични

На Бугарија и остануваат уште два месеци, рок во кој треба да ги регистрираат македонските здруженија. Комитетот на министри со Резолуцијата која ја донесе во ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот активист од Бугарија, Атанас Кирјаков-Војводата, реагира за изјавата на експремиерот Љупчо Георгиевски дека Гоце Делчев и другите македонски ...
| | веќе видена | слични

Сер Љубчо Георгиевски, ние етничките Македонци кои сме родени, живееме и работиме во Пиринскиот дел од Македонија, сме напишале и печателе во печаниците во ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот активист Атанас Кирјаков-Војводата од Благоевград му реплицира на бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов, кој ги повика ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пратеникот од Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ), Васил Стерјовски, во обраќањето на денешната пленарна седница на албанскиот парламент се ...
сите 884 | | | веќе видена

Шефот на бугарската држава во Брисел изјави дека не попуштиле на силниот притисок од европските партнери. Порача дека европската перспектива на Скопје зависи ...
сите 268 | | | веќе видена

Утре ќе се задржи многу топло време со натпросечни температури за овој период од годината, кои на места во југоисточниот дел од земјата ќе го надминат 40-тиот ...
сите 294 | | | веќе видена

Вчерашната одлука на Владата - да се наметне еколошка такса предизвика стравувања во јавноста и предупредувања за домино-ефект, уште поголемо осиромашување - ...
сите 292 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бугарија е на пат да биде исфрлена од Советот на Европа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: