Николовски: Со системот на е-даноци нема да има човечки фактор при собирање на данокот


Со дигитализацијата и имплементирање на системот на е-даноци, нема да има општини во кои ќе има човечки фактор и ќе зависи од тоа дали има одделение, дали ...
| | веќе видена | слични

Градоначалничката на Арачиново, Милитие Халими, изјави дека во општината има голем број дивоградби и на жителките им е тешко да ги легализраат, затоа оваа ...
| | веќе видена | слични

Градоначалничката на Арачиново, Милитие Халими, излезе со објаснување зошто оваа оптина е единствена во Македонија што нема ниту еден денар собрано од данок на ...
| | веќе видена | слични

Се подготвува нов Закон за децентрализација на општините во Македонија, кој се најмногу се однесува на фискалната децентрализација. Директорката на Заедниците ...
| | веќе видена | слични

Градоначалничката на Арачиново, Милитие Халими, вели дека тоа е рурална општина која пред да дојде таа било запоставено од претходните градоначалници и ...
| | веќе видена | слични

Откако тв24 претходно упати прашање до општина арачиново зошто таму не се плаќа данок на имот, денеска одговори градоначалничката Милитие Халими вели дека ...
| | веќе видена | слични

„Го започнавме процесот на децентрализација, во кој што е и фискалната децентрализација. Тоа се два процеси кои што треба да одат паралелно, институциите да ја ...
| | веќе видена | слични

Откако се појави истражувањето што покажа дека некои општини, како Арачиново имаат многу низок или воопшто немаат приход од данок на имот, ЗЕЛС и Владата ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во фискалната децентрализација ќе учествуваат само оние општини кои ги исполнуваат своите фискални обврски, односно оние општини кои ги собираат даноците и кои ...
| | веќе видена | слични

Србија започнува со примена на со децении најавуваниот Закон за утврдување на потекло на имот и посебни даноци. На удар се сите оние кои во рок од три години ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Дојде во Гостивар, нервозно ме нападна, ме навредуваше се посрамоти и си отиде. Министерот кој потпиша македонски пасоши на балкански нарко босови, а нема за ...
сите 233 | | | веќе видена

ПРОВОКАЦИИ ОД БУГАРИЈА, ВЛАДАТА ВЕЛИ ТОА Е ПРОТИВ ДОБРОСОСЕДСТВОТО Целата историска наука во Македонија се заснова на лаги и фалсификат, изјави проф. Кирил ...
сите 463 | | | веќе видена

Бидејќи Општина Охрид, Општона Струга, нити пак Министерството з атранспорт и врски не ги објавија јавно краткотрајните договори за закуп на плажи на ...
сите 79 | | | веќе видена

Од 14 до 20 часот денеска, на автопатот Скопје – Велес и скопската обиколница, полицијата санкционира 66 возачи за брзо возење.Според МВР, 62 од нив возеле со ...
сите 269 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, во интервју за српски Курир, проговори за приватниот живот. Меѓудругото, тој откри како се чувствувал кога се родиле неговите деца, ...
сите 80 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Николовски: Со системот на е-даноци нема да има човечки фактор при собирање на данокот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: