Ангеловска-Бежоска: Со поголема вклученост на жените до поголем потенцијал на економиите


Во Годишниот извештај за индексот на родова еднаквост во финансиските институции, којшто вчера го објави британскиот тинк-тенк ОМФИФ, е објавено специјално ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Фондацијата „Фридрих Еберт“ спроведе сеопфатно национално истражување и објави Студија за жените во Република Северна Македонија 2020/2021 со цел да ја ...
| | веќе видена | слични

Во македонското општество постои потреба за сеопфатна студија која ќе ја измери, опише и објасни позиционираноста на жените во однос на семејството, ...
| | веќе видена | слични

Жените во Северна Македонија недоволно се грижат за своето здравје, ама се загрижени за загадувањето на воздухот. Мал процент од нив изјавуваат дека имало обид ...
| | веќе видена | слични

Укажувањата на експертите се дека со поголема вклученост на женската популација во редовните работни процеси ќе се подобрат и перформансите на севкупната ...
| | веќе видена | слични

Деновиве започна кампањата „Како да станеш активна граѓанка“, која ја организира Акција Здруженска и се одвива на социјалните мрежи Фејсбук и Инстаграм. „Оваа ...
| | веќе видена | слични

Иако знаеме дека образованието е една од најважните врски во постигнувањето на родова еднаквост, а нормите во Европа и во нашата земја го гарантираат правото ...
| | веќе видена | слични

На Куманово и на македонската култура, по осми пат, им се случува една исклучително значајна манифестација. Манифестација која се издвојува со квалитетот на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерот за здравство Венко Филипче јавноста секојдневно го гледа во темен костум и бела кошула на честите прес-конференции кога информира за сите ...
сите 118 | | | веќе видена

Петти ден по ред во Русија е регистрирано зголемување на бројот на новозаразени, а само во последното деноноќие има 13.510 нови случаи, што е највисока бројка ...
сите 561 | | | веќе видена

Цела Македонија со нетрпеливост и возбуда ја чека недела, кога во 18.00 часот, македонската фудбалска репрезентација ќе го има својот прв настап на едно големо ...
сите 270 | | | веќе видена

Иако власта во Македонија негира, повеќе од јасно е дека тајните преговори со Бугарија не се вртат околу Португалскиот предлог, туку околу Бугарската ...
сите 72 | | | веќе видена

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска изјави дека зголемената бројка на заразени и хоспитализирани со Ковид-19 е предмет на „сериозна, сериозна ...
сите 143 | | | веќе видена

Поради сообраќајна незгода со потешкотии се одвива сообраќајот на патниот правец Делчево – М.Каменица кај месноста Боришјето. Причина за несреќата е ...
сите 88 | | | веќе видена

Блокадите што ги организира ВМРО-ДПМНЕ имаат една причина, а причината е нетранспарентноста на власта и тајните преговори кој што двоецот Заев-Бучковски ги ...
сите 169 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ангеловска-Бежоска: Со поголема вклученост на жените до поголем потенцијал на економиите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: